С около 2 метра е пропаднала една от дигите, която разделя Дуранкулашкото езеро от морето.
За набиране на средства за възстановяването й ще съдейства министър Джевдет Чакъров. Това съобщиха от пресцентъра на МОСВ.

По разпореждане на министъра на околната среда и водите експертна комисия ще оцени щетите и ще представи протокол за тях.

В комисията участват експерт по биоразнообразието и финансов експерт от РИОСВ-Варна и хидроинженер от Басейнова дирекция-Варна, както и експерти от община Шабла, която е собственик на хидротехническите съоръжения и отговорна за възстановяването на дигата.          

На 17 октомври се провежда контролна проверка от охраната на северните защитени територии към РИОСВ- Варна. В защитена местност "Дуранкулашко езеро" се установява, че е пропаднало хидротехническото съоръжение за изпускане на езерните води. В резултат на това изтича вода от езерото към Черно море. При проверката не е констатирано изтичане на риба в морето.

Предполагаемата причина за пропадането е подкопаване на съоръжението от езерните води, в следствие на което се е разрушила бетоновата основа.

Дуранкулашкото езеро е защитена зона и е част от едноименен природен комплекс, разположен в най-североизточната част на България.
В западната част на езерото са разположени два острова

Дуранкулашкото езеро е сред най-значимите и най-добре запазените крайбрежни влажни зони в България, с международно значение за опазването на повече от 260 вида ендемични, редки и застрашени от изчезване растения и животни.

Във влажната зона се срещат 12 вида растения с важна международна и национална консервационна значимост.

Най-голямо е значението на мястото за опазването на птичата фауна. Зимуващите популации на 3 вида водолюбиви птици и численостите на други 2 вида имат главна заслуга за международното признаване на влажната зона като Рамсарски обект.

Дуранкулашкото езеро и Шабленските езера формират заедно най-многочисленото съвременно зимовище на застрашената от изчезване в световен мащаб червеногуша гъска.

Езерото има сериозен потенциал за съхраняването на дивия шаран - засега единствено доказано находище в България.