"Просветата и културата ни направиха народ, а българската държава превърнаха в духовна империя."
С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова е поздравила за Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост Основно училище "Св. св. Кирил и Методий" в село Обручище, община Гълъбово. Вицепрезидентът е била официален гост на честването на 160-годишнината от създаването на школото.
По думите ѝ делото на Светите братя Кирил и Методий не само е създало свещените букви и славянската писменост, а е посяло познанието, отстояло е култура и ценности, които българската държава е разпространила към другите славянски народи.
Илияна Йотова изтъкнала, че Кирило-Методиевото дело оцелява благодарение на прозорливостта на тогавашната българска държава, в която учениците на славянските първоучители намират спасение.
"Преди 160 години, във време на робство, в прощъпулника на национално-освободителните борби, в село Обручище будни хора са прозрели, че няма нищо по-ценно от просвещението, без знанието няма как да пребъдат род и родина", подчертала тя.
По думите на Илияна Йотова силна е онази държава, която не затваря училища, а строи нови, която задържа младите хора в родината, където да градят своето и нейното бъдеще.
Вицепрезидентът благодари на учителите за тяхната отдаденост. "Мисията ви е много трудна в днешното технологично и забързано време - не само да давате знания, но да изграждате добри хора, критично мислещи личности", посочи Илияна Йотова.
Според вицепрезидента признанието за учителското дело не се състои само в цифрите. То е в успехите на учениците. "Трябва да върнем на учителя полагащото му се достойно място в обществото. Да възпитаме децата си в уважение към учителя", призова Илияна Йотова.
Equinox
на 24.05.2019 в 12:10:11 #2Ако имаме недостатък като народ, той е ниското самочувствие и склонността към самоунижение. Българският народ с нищо, абсолютно с нищо не е по-долен от който и да е европейски народ, а напротив - създатели и покровители сме на няколко средновековни книжовни центрове, с азбука, чиито букви отговарят на всички звуци и звукосъчетания на езика ни, без нужда от точки и чертички. Не сме водили междуособни религиозни войни, приели сме и разпространили най-кротката и ненатрапчива християнска религия ... Имали сме лошия късмет да сме на пътя на ислямското цунами през 14 век, но сме оцеляли пет века без загуба на вяра, език, фолклор, носии, църковност и надежда за възраждане - нещо, което не може да се каже за редица западноевропейски племена. Тъй че - горе главата и повече самочувствие.
avedar52
на 24.05.2019 в 11:15:34 #1Каква "духовна империя" ако турското робство се нарича "османско присъствие", клането на хиляди мъже, жени и деца не е признато за геноцид?