Григор Димитров спечели титлата във финала на Garanti Koza Sofia Open 2017, съобщава topsport.bg.

Негов съперник на финала бе поставеният под №2 в основната схема белгиец Давид Гофен.

Димитров победи Гофен с 7-6, 6-4. Българинът сам си усложни задачата, след като за малко не допусна обрат във втория сет. Срещата продължи 1 час и 38 минути.

Гофен спечели жребия и избра да посреща. Гришо започна с две грешки, но бързо се съвзе и си взе подаването.

Първият пробив стана за 2-0. Геймът започна като първия. Гофен спечели първите две точки и загуби следващите четири. Последната след двойна грешка.

Димитров сервира блестящо и поведе с 3-0 след само 9 минути игра.

Белгиецът нямаше никакво намерение да се предава. Той си взе подаването, притисна българина и на свой ред реализира пробив за 2-3.

Играта се изравни и до 6-5 за Димитров всеки печелеше подаването си.

В 12-тия гейм се реши мачът. В него Гофен поведе с 30-0 и направи двойна грешка. Следващите три разигравания бяха тежки, но Гофен изпращаше топката в аут.

При решителната точка невъзпитан зрител извика аут при втория сервис на белгиеца. Димитров не спря да играе и Гофен сбърка. Белгиецът имаше основание да е недоволен.

Сетът завърши 7-5 за 54 минути.

Случилото се в края на първата част за момент пречупи белгиеца. В следващите 5 гейма на корта беше само Григор Димитров.

За 19 минути той спечели пет поредни гейма. Два, от които когато Гофен сервираше. Петият беше много оспорван и Григор трябваше да отрази 2 точки за пробив.

Той започна да прибързва и да греши. Гофен нямаше какво да губи и започна да печели точка след точка.

При резултат 5-1 Гришо получи три мачбола. Публиката в залата, а и той, очакваха точката да дойде сама.

Гофен успяваше да посреща добре и направи пет поредни точки.

Белгиецът спечели следващите два гейма като загуби само две точки. Пробивите бяха изравнени.

Познавачи на играта подметнаха при 5-0, че сетът ще приключи 6-4.

Така и стана - 12-тият гейм се оказа последен. Григор изигра блестящо първите две топки. Гофен направи двойна грешка и след това завърши на мрежата.

Петият мачбол се оказа решаващ. Гофен изпрати топката в аут и залата изпадна в екстаз.

Вторият сет продължи 42 минути.

Това е шеста титла на българския топтенисист от турнири на АТП и втора тази година. Той има 14 победи и само 1 загуба през 2017-а и практически е най-добре играещият тенисист от началото на сезона.