Падането на гигантски метеорит с диаметър около 11 километра е станал причина за изчезването на по-голямата част от растителните и животинките видове на Земята преди 250 милиона години.
До този извод достигнаха американски археолози, които изследваха древния гигантски кратер Бедаут в Северозападна Австралия.

Кратерът, разположен на 160 километра от северозападното крайбрежие на Австралия е открит през 1970 година от малка компания, която правила геологически изследвания в района.

Това, че кратерът е много стар, е отдавна известно. Специалистите обаче направиха друго важно откритие. Техните изследвания потвърдиха, че кратерът е образуван в резултат от външно въздействие, а не при сеизмичната активност на земната повърхност.

Анализите на почвата, взета от кратера показали, че откритите в чист вид кварц и стъкло не биха моли да се образуват при естествените геологични процеси на Земята. Те може да възникнат само в резултат на много силен сблъсък с тяло, при който се е отделило огромно количество енергия.

Според специалистите, на нашата планета големи метеорити падат относително често. За последните 600 милиона години на Земята за паднали 60 метеорита с диаметър, не по-малък от 5 километра. При падането си, всяко такова тяло е предизвиквало сериозни катаклизми на нашата планета, като климатът се е променял няколко пъти.