Южна Корея, известна със своите усилия за рециклиране, се готви да бъде домакин на международни преговори за глобално споразумение за управление на пластмасовите отпадъци. Въпреки международните похвали, експерти подчертават, че подходът на страната към рециклирането разкрива редица ограничения, обобщава "Ройтерс".
На срещата на върха INC-5, която ще започне следващата седмица в град Пусан, се очаква дебатът да се фокусира върху това дали Договорът на ООН трябва да ограничи самото производство на пластмаса. Страни като Саудитска Арабия и Китай, големи производители на пластмаса, настояват вместо това акцентът да бъде поставен върху управлението на отпадъците.
Южна Корея твърди, че рециклира 73% от пластмасовите си отпадъци, което е далеч над средното ниво в страни като САЩ, където процентът е между 5% и 6%. Държавата беше включена в класацията на MIT Technology Review като една от най-добрите рециклиращи икономики в света. Въпреки това, според "Грийнпийс", реалният процент на рециклиране в Южна Корея е около 27%, а много отпадъци биват изгаряни или депонирани. Местните активисти предупреждават, че статистиката често е подвеждаща, тъй като включва само отпадъци, които достигат до съоръженията за преработка, без да отчита тяхната крайна съдба.
Увеличаващо се производство на пластмасови отпадъци
Производството на пластмасови отпадъци в Южна Корея е нараснало значително, от 5.8 милиона тона през 2014 г. до 12.6 милиона тона през 2022 г., отчасти заради бума в онлайн пазаруването и опаковането по време на пандемията. В същото време, някои рециклиращи предприятия, като това в Асaн, са изправени пред финансови затруднения, оставяйки хиляди тонове пластмасови отпадъци необработени.
Южна Корея въведе някои иновации, като рециклиране чрез пиролиза - процес, който разгражда пластмасата на молекулярно ниво, за да бъде използвана като гориво или суровина за нови продукти. Въпреки това този метод е скъп и критикуван заради високите въглеродни емисии. Компании като LG Chem и SK Chemicals вече използват такива технологии, но мащабното им прилагане остава предизвикателство.
Критика към правителствената политика
Правителството на Южна Корея бе критикувано за непоследователни регулации относно пластмасовите продукти за еднократна употреба. Миналата година Министерството на околната среда смекчи ограниченията върху пластмасовите сламки и торбички, въпреки че ги беше затегнало година по-рано. Според експерти, като Хонг Су-йол от Института за кръгова икономика, липсват конкретни цели за намаляване на пластмасовата употреба и повторното използване.
Културата на опаковане на подаръци и стоки също е част от проблема, като активисти посочват влиянието на мощните петрохимически компании върху регулаторните политики. Анонимни източници от индустрията твърдят, че тези компании, които осигуряват значителни данъчни приходи, оказват силно влияние върху правителствените решения.
Международна перспектива
По време на срещата на Г-20 президентът на Южна Корея Юн Сук Йол заяви, че усилията за намаляване на пластмасовото замърсяване са от съществено значение за устойчивото развитие. Международни наблюдатели, като представителя на ЕС за търговия Йорг Веберндорфер, подчертаха необходимостта от сътрудничество между публичния сектор и бизнеса за постигане на промяна.
С предстоящите преговори в Пусан Южна Корея ще се изправи пред предизвикателството да представи успешен модел за управление на пластмасовите отпадъци, докато решава собствените си проблеми със замърсяването и рециклирането.