Европейската служба по безопасността на храните (EFSA) за пореден път потвърди, че изобретеният от химическия гигант BASF генно модифициран картоф Amflora, е безопасен.
Очаква се решение на Европейската комисия, за да бъде въведено производството на сорта за индустриални цели, съобщават от българския клон на германската компания.

Идеята за разработване на Amflora идва от европейската индустрия за производство на скорбяла. Картофите произвеждат два типа скорбяла - амилоза и амилопектин.

Амилопектинът е предпочитан за употреба при производството на много продукти като хартия, текстил, индустриални лепила. С помощта на растителната биотехнология, BASF откри решение, с което да се избегне производството на нежеланата скорбялна съставка амилоза.

С чистата си амилопектинова скорбяла Amflora дава възможност за добив на по-висококачествена скорбяла. Индустрията печели, тъй като хартията произведена с висококачествена скорбяла от Amflora е с по-добър гланц, а бетонът и лепилата могат да бъдат преработени за по-дълъг период от време.

По този начин индустриалните процеси могат да се оптимизират, в следствие на което се спестяват суровини като вода, добавки и енергия. 

Ползите за европейските фермери и индустрията в резултат от спестяването на суровини и енергия, както и от оптимизирането на процесите, биха могли да се равняват на добавена стойност от 100 до 200 милиона евро на година. А от лицензи BASF очаква максимален доход в рамките на 20-30 милиона евро на година. 

В сайта на BASF пише, че на 11 юни EFSA публикува своята нова научна оценка на гена, който се съдържа в Amflora, както и в някои други генно модифицирани продукти.

И друг път EFSA е оценявала, че генът с научното название npt2, е безопасен за хората, животните и околната среда и не изисква допълнителни научни разработки. Въпреки това с решение от май 2008 г. Еврокомсията даде нов мандат на EFSA за допълнителна оценка за безопасност на npt2.

Еврокомисията бе принудена да поиска повторна експертиза миналата година, защото бе подложена на атака от страна на някои неправителствени организации, които се обявиха против въвеждането в употреба на новия продукт на BASF.

Amflora според вестник EUobserver се подкрепя от страни като Германия, Великобритания и Швеция, но категорично се отхвърля от Австрия, Ирландия и Италия.
Франция, една от големите аграрни страни в ЕС, се въздържат от окончателно мнение по въпроса.

BASF изпраща първото си искане за одобряване на Amflora преди 12 години, през август 1996 година.

"Сегашната оценка дава на Европейската комисия окончателната яснота, необходима за да одобри Amflora", казва д-р Стефан Марциновски, член на Управителния съвет на BASF.
Според него в поредната научна оценка на ЕFSA няма нови научни доказателства, които да подтикнат експертите да променят мнението си за използването на гена npt2.

Ако Еврокомисията одобри отглеждането на сорта Amflora, това означава, че неговото приложение ще е само за нуждите на индустриалното производство и за производството на хартия, но не и за храна.

Земеделците, които отглеждат такива картофи обаче настояват и за разрешително за употребата им и при производството на хранителни продукти.

EUobserver припомня, че ЕС наложи през 1998 г. мораториум за генно модифицирани растения, но през 2006 г. Световната търговска организация обвини ЕС, че незаконно блокира отглеждането на такива продукти, както и забраната на техния внос в общността.