Скот Макниъли Eдин от създателите на корпорацията Sun Microsystems, 51-годишният Скот МакНиъли обяви вчера, че напуска поста изпълнителен директор, който заемаше в продължение на 22 години.

Негов приемник ще стане сегашният президент на компанията Джонатан Шуорц, а самият МакНиъли ще продължи да изпълнява длъжността предсидател на борда на директорите.

Като основен аргумент за оттеглянето анализаторите посочват факта, че МакНиъли не е успял да "обърне загубите" на корпорацията, които за периода 2002-2005 г. възлизат на над 4.5 милиарда долара.

Агенциите отбелязват, че след тази новина акциите на четвъртия по големина производител на сървърни компютри за корпоративни мрежи, поскъпнаха с повече от 8%.

МакНиъли основава Sun през 1982 година и го развива в разработката на мощни компютри, наречени работни станции, които стават основен елемент в работата на инженерите и бизнеса.

През 1996 година, след като Microsoft започва да навлиза в територията на Sun, МакНиъли пренасочва компанията си в разработката на сървъри за корпоративни мрежи.