Китай днес изстреля космическия кораб Шънчжоу-17 (Shenzhou-17) от космодрума Цзюцюан в северозападен Китай, съобщават China Global Television Network и Reuters. Ракета носител Long March-2F, носеща космическия кораб Shenzhou-17 с трима китайски астронавти, известни като "тайконавти", на борда, бе изстреляна в 11:14 сутринта пекинско време.
Приблизително 10 минути след изстрелването космическият кораб се отдели от ракетата и навлезе в предварително определената си орбита, като екипажа беше в добро състояние. Китайската пилотирана космическа агенция (CMSA) обяви изстрелването за успешно. Това е 30-ата мисия на пилотираната космическа програма на Китай, като всичките ѝ мисии до тук са били успешни.
Ръководител на шестмесечната мисия e 48-годишният бивш пилот от военновъздушните сили Тан Хонгбо, който беше на първата мисия с екипаж до космическата станция през 2021 г. За разлика от него, неговите колеги от екипажа на Shenzhou-17 Шънчжоу (33), и Шънчжоу (35) пътуват в космоса за първи път. Те се присъединиха към третата група астронавти на Китай през септември 2020 г. Китай вече стартира процеса на подбор на четвъртата група, като търси кандидати с докторски степени в дисциплини като биология, физика, химия, биомедицинско инженерство, астрономия и др. За пръв път страната търси кандидати от Хонконг и Макао. Първата и втората група астронавти бяха бивши пилоти от ВВС, като Танг, който се присъедини към Народната освободителна армия на 20-годишна възраст през 1995 г.
Според високопоставен служител на китайската пилотирана космическа програма процесът на подбор и обучение ще започне скоро за чуждестранни астронавти, които искат да участват в съвместни полети до Китайската космическа станция Тянгун (Tiangong). Владеенето на китайски език е ключов критерий за чуждестранните участници, понеже за разлика от ръководената от НАСА Международна космическа станция (ISS), където английският е работен език, там се използва само китайски.
Tiangong се превърна в символ на нарастващата увереност на Китай в неговите космически усилия, след като беше изключен от програмата за ISS в продължение на десетилетия. Американският закон забранява на Китай каквото и да е сътрудничество, пряко или непряко, с НАСА. Tiangong, бе завършен в края на 2022 г., може да приюти максимум трима астронавти на орбитална височина до 450 км и ще има експлоатационен живот от повече от 15 години.
Астронавтите на Shenzhou-17 ще заменят екипажа на Shenzhou-16, който пристигна в космическата станция Tiangong в края на май. Екипажът на Shenzhou-16 трябва да се върне на земята на 31 октомври.