SIRTF Американската космическа агенция НАСА изстреля в Космоса обсерватория, чиято работа може да хвърли светлина върху ранните етапи на историята на Вселената.

Инфрачервеният телескоп SIRTF ще улавя инфрачервеното излъчване на галактиките, звездите и планетите, пише Би Би Си.

С негова помощ астрономите ще изучават отдалечените обекти, които не могат да бъдат наблюдавани с обикновените телескопи или тези, които са скрити зад облаци прах и пепел.

Особен интерес за изследователите са младите звезди, формирали се сред космическа прах, съществували, когато Вселената е била на 3 млрд. години.

Обсерваторията бе изведена с помощта на ракети Boeing Delta 2, изстреляни от космодрума Кейп Канаверол във Флорида. SIRTF е най-големият и чувствителен телескоп, някога извеждан в космоса. Той ще остане в орбита от 2 до 5 години, постепенно отдалечавайки се от Земята. Проектът е на стойност 2 млрд. долара.

Телескопът ще ни позволи да погледнем през пепелта, заяви доктор Себастиян Оливър от астрономическия център в университета в Съсекс. По този начин ще видим обекти, които досега не можехме да наблюдаваме, коментира той. Според него, учените ще могат да надникнат в епохата, когато Вселената е била неспокойна и в нея са се раждали множество звезди.

Пускът на SIRTF отбелязва последната фаза в програмата “Големи обсерватории” на НАСА. На различни честото Вселената се наблюдава от телескопа Hubble, рентгеновата обсерватория “Чандра” и гама-обсерваторията “Комптон”, който прекрати работа през юни 2000 година.

През 2007 Европейската космическа агенция пуска още по-големия инфрачервен телескоп “Хершел”.