Майкрософт до такава степен е вдигнал ръце от пиратите, които копират безразборно продуктите му, че вече ползва похвати, заети от света на шпионажа.
Източноевропейските хакери са основна мишена на Майкрософтските агенти, коментира "Дойче веле".
Наркокартели в Мексико, супербогати корпорации в Китай и Русия, държавни служители в Източна Европа, студенти, дори бабички - всички те крадат от Microsoft, като използват нелицензирани, сиреч пиратски копия на продуктите на софтуерния гигант. Продажбата на пиратски софтуер е бизнес, носещ печалби, които могат да се сравняват с приходите от търговията с наркотици. Само дето този бизнес е значително по-безопасен...
Не случайно някои от най-големите организирани престъпни мрежи в света са се захванали здраво с производството и разпространението на пиратски софтуер, който, според разузнавачите на Microsoft, транспортират по каналите си за трафик на наркотици, хора и оръжия. Доставките на софтуерните „пирати" са дори по-редовни и по-стабилни от доставките на легитимните разпространители, твърди шефът на отдела на Microsoft за борба с пиратството Дейвид Фин.
Пиратският софтуер е, разбира се, много по-евтин от скъпите оригинални продукти на Microsoft, Symantec и Adobe, които, като главни производители, са и са главните потърпевши от производството на нелицензирани копия. Загубите от този вид кражба на интелектуална собственост, както я окачествява Фин, са огромни: „Става дума за почти 50 милиарда долара загуби само през 2007 година" - уточнява Фин.
Врагът, казват от Microsoft, е най-вече в Китай, Южна Америка и Източна Европа. В тези региони, твърди корпорацията, престъпниците разполагат с изключително добре разработени схеми за производство и разпространение. За да се бори със софтуерните „пирати", гигантът е подхванал анти-пиратска операция, която надхвърля по мащаби търговските му кампании на софтуеърния пазар. В специалния си отдел за борба с пиратството Microsoft е наел бивши агенти от разузнавателните служби на САЩ, Европа и Азия. Корпорацията дава около 10 милиона долара на година за операции, свързани със събирането на разузнавателни данни за пиратите, и около 200 милиона долара за разработване на анти-пиратски технологии.
Една от операциите за залавяне на пирати се провежда в Дъблин, откъдето агентите на Microsoft, прикрити зад фалшиви онлайн самоличности, проникват чрез чатове в кибер-средите на хакерите и пиратите. Тази операция е насочена главно към Русия и Източна Европа, където по данни на Microsoft изобретателните пирати и хакери създават стотици уебсайтове, които продават менте-продукти на Microsoft, Symantec и Adobe.
Пиратите плащали за сайтовете с откраднати кредитни карти. Тези сайтове изглеждат съвсем професионално, казват от Microsoft, някои дори предлагат помощ за клиентите чрез свои кол-центрове в Индия, на които също плащат с откраднати кредитни карти. Източноевропейските пиратски групи са основна съставна част на „тъмната мрежа", твърдят от Microsoft; те не само продават нелицензиран софтуеър, но и го пълнят със зловредни и шпионски кодове.
Шефът на отдела на Microsoft за борба с пиратството Дейвид Фин казва, че корпорацията няма друг избор, освен да води крайно агресивна война срещу крадците. Фирмата си осигурява сътрудничеството на местните полиции навсякъде по света, особено в Източна Европа, за да преследва производителите и разпространителите на пиратски копия. „Ние си сътрудничим с правителства, с местни правоохранителни органи, с местни бизнеси и дори с наши клиенти, които ни помагат с информация за фалшификаторите", казва Фин.
Но методите на софтуерния гигант не се отразяват добре на репутацията му. Критиците на Microsoft смятат, че новият подход на концерна е зает от света на шпионажа. По настояване на корпорацията в различни точки на света биват извършвани доста брутални полицейски обиски и конфискации на компютри в частни домове, граждански организации и малки фирми.
Критиците на Microsoft смятат, че концернът трябва просто да намали цените си, защото пиратството процъфтява най-вече в страни, където хората нямат много пари. Но струващата 228 милиарда долара корпорация настоява, че нямало връзка между цените и пиратството.
Потребителите явно не са особено загрижени за проблемите на Microsoft. Когато софтуерният гигант призова 21 октомври да бъде обявен за Световен ден на борбата с пиратството, реакцията бе по-скоро сдържана. Ентусиазирано реагира само прочутият Пиратски залив (Pirate Bay), но не за добро: те призоваха пиратите да почетат деня с рекорден брой подадени връзки към фалшифицирани продукти на Microsoft. Израз на сантиментите на американската публика е изключително популярната „пиратска" песничка „Споделяй с другите". Според потребителите песента призовавала към споделено, разбирай безплатно ползване на софтуер.
сеирджия
на 19.11.2010 в 17:51:37 #17Ще плаче, разбира се, Били Гейтс, ама така е! Когато десетилетия си смъквал в пъти повече пари за своя продукт, защото по някакъв начин си установил световен МОНОПОЛ, сигурно е гадно да ти покажат среден пръст и да ти врътнат кранчето! И това е само началото, ще видите! То и музикалния бизнес беше много сладък, когато единствения начин да се разпространява музика беше винила, касетки или после - СД. И компаниите разпространители щракаха с пръсти от кеф! Да, ама после се върна Стив Джобс със своя Ай-под /и другите след него/, и....... музикалните магазини нещо взеха да се затварят!? Бил Гейтс да си брои парите, и да ги стиска /знам, че ще му останат, нека/, ама сладкото чеверме май е здраво оглозгано и са останали само кокалите !!!
Dragunov7_62
на 18.11.2010 в 21:16:29 #16Ташаци на рояци

Малки Течко
на 18.11.2010 в 18:05:14 #15chievo | 18.11.2010 09:58 Ми че то братле навсякъде е така?! Лаптопа от който ти пиша сега, е купуван в България преди година и малко, с "кирилизирана" клавиатура и т.н. и е пак с преинсталиран пакет на на "уърд" и останалите и все още съм с ОС'а който беше заводски, Виста. А е взиман от сравнително малка търговска фирма. Да не говорим за ширпотребата по подобие на амриканския пазар из молове, Техномаркети и останалите пазари, че е абсурд да не е с готова ОС. Не съм сис админ, но съм с компютър от над 18 години и да ме утепаш, не мога да ти кажа откъде да си взема "празно" ново РС. Не ме разбирай грешно, за всичките тия години съм бил все с Уиндолс и за разлика от много не ми е пречело, за колкото ми е необходимо съм си предоволен. Обаче аре сиктир вече с тия басни за нелегалния пазар в страни като България и останалите, като ежедневно в работата и социалните си извън работа контакти около мен са само янки, германци, британци и не знам пич един да не точи 24/7! Даже мога да ти кажа че заради 80% от софтуера който ми е купен, като споменатите от теб, ме гледът като Е.Т. щото съм си такъв идиот, кефи ми да си го хвана в ръката, както когато си купуваш любим филм или албум. Просто вече ми писва всички да си бършат задниците с България и как скиваш ли всички злини на света от търговия с оръжие то ОС, все българите най-черни!
mrKrastev
на 18.11.2010 в 17:40:01 #14Но струващата 228 милиарда долара корпорация настоява, че нямало връзка между цените и пиратството. ==
Малоумник с 10000 долара заплата просто не може да си даде сметка, че човек с 500 долара заплата никога няма да я даде половината за софтуер.
Kurin
на 18.11.2010 в 11:41:22 #13iii_krv | 18.11.2010 06:22 И какво точно печелят от мен "пиратите" от PirateBay?! И кой е тоя дето плаща за "пиратски софтуер", след като на практика всеки има възможност да си свали почти всеки софтуерен продукт безплатно от торент тракерите? ============== Собствениците на тези сайтове печелят наистина баснословни суми! Как? Ами с рекламните банери, естествено ! По-посещаван е един сайт, повече плащат за рекламата, както е в радиото, телевизията, печатни изделия и т.н. А един сайт да е посещаван много, трябва да е пълен с всичко, на различни езици (по разбираеми причини) и достъпен от всяка точка на света! Световен лидер е http://thepiratebay.org Аме нещо напоследък аз лично не мога да вляза, за съжаление... Имат доста дела напоследък по различни части на света...
OnO
на 18.11.2010 в 11:05:17 #12mrasnika | 18.11.2010 09:45 muhihihihi По евтино ще им излезе да си секюритизират самите продукти, отколкото да гонят вятъра, не се гаси това що не гасне --------------------------- Те искат да може да им се краква софтуера , ако нямаше начин пазарния им дял щеше да бъде в пъти по-малък - и всичките милиони хора които са с пиратки ако неможе да ги имат щяха да тарсят алтернатива към фрее софтуера съответно линукс ще има огромен пазарен дял и така софтуера който се прави за уиндоус ще се прави за линукс от там легални потребители на уиндоус ще се принудят да минат на линукс и така микрософт губи , така споко уиндоуса завинаги ще се краква и милиони ще го ползват кракнат за да може да съществува микрософт. Лек ден на всички и вярвайте на такива статии

Минувач
на 18.11.2010 в 10:52:52 #11В България безплатния софтуер се дели на freeware и stealware.
Man_o_war
на 18.11.2010 в 10:21:38 #10Наркокартели в Мексико, супербогати корпорации в Китай и Русия, държавни служители в Източна Европа, студенти, дори бабички - всички те крадат от Microsoft, като използват нелицензирани, сиреч пиратски копия на продуктите на софтуерния гигант. Продажбата на пиратски софтуер е бизнес, носещ печалби, които могат да се сравняват с приходите от търговията с наркотици. ---------------------------------------- Тоя колко ли му е коефициента на интелигентност да ги приказва тея??? Точно Микрософт са като наркодилърите - зарибяват после опъват мрежите и пълнят торбите. Не съм чул аппле да имат такъв проблем...
chievo
на 18.11.2010 в 09:58:14 #9Течко, Майкрософт не ги е*е пиратството в Америка. Там 99% от компютрите се продават с ОЕМ легална операционна система. Това, което се краде в Америка, не е продукт на Майкрософт. Дори офис пакетите са им preinstalled. Е, какво ще крадат от Майкрософт? От пиратството в САЩ губят Адоуб, Корел и други подобни. Така че не очаквай Били да скача срещу американците - те си му плащат.
mrasnika
на 18.11.2010 в 09:45:18 #8rusnache
на 18.11.2010 в 09:27:23 #7Тарбух, ако имах 50 милиарда щеше да ми е все тая дали се продават пиратски копията. За другия колега - те визират продаваните пиратски копия, които и до ден днешен се продават на Славейков в София примерно и тн.
Малки Течко
на 18.11.2010 в 08:39:52 #6Врагът, казват от Microsoft, е най-вече в Китай, Южна Америка и Източна Европа Пълни, Пълни ПЪЛНИ, глупости! Тотални, абсурдни, безсмислени, глупости. Това как в Америка, че и западна европа,всичкия софтуер е легален е мега блъф и супер смешен мит! Не познавам НИТО един американец, който да е купил майкрофофтския ОС който ползва. Това прави поне 35 човека, това е уиндолс от лонгхорн, през ХР, Виста, 7., който си искате. И въобще не ви е необходимо да гледате някъкви особено специални доклади, статистики на фирми (щото те винаги са ментак, и винаги нас ни плуют) достатъчно е да направите най-простото нещо!!! Всеки път като теглите филм, музика, софтуеър, каквото и да е било, просто си погледнете пиърите! Елементарно. И ще видите че половината и често повечето теглещи са от САЩ! Така че майкрософт и всички останали паляци да се пецкът у газеца!

Простака
на 18.11.2010 в 08:27:54 #5Били "филантропа"
iii_krv
на 18.11.2010 в 07:52:34 #4Аз визирам тоя текст от статията: ****** Продажбата на пиратски софтуер е бизнес, носещ печалби, които могат да се сравняват с приходите от търговията с наркотици. Само дето този бизнес е значително по-безопасен... ****** Коментари?
STG
на 18.11.2010 в 07:39:02 #3Майкрософт не си мръдва пръста да преследва частни лица, пък мога да ви кажа, изобщо не е имало такъв случай , ако ви трябва компания преследваща частни лица и даваща ги под сън , пример за това е Адоуб, нещо повече ползването на пираткски уиндоус и офис не пречи а помага на Майкрософт да популяризира продукцията си. Уверявам ви че повечето потребители си купуват операционна система доброволно защото на запад например няма балъци да им осигурят евтина поддръжка както е тук
tarbuh
на 18.11.2010 в 07:20:00 #2Нямаше да говорите така ако ваш продукт се разпространяваше нелегално и безплатно, нали?
iii_krv
на 18.11.2010 в 06:22:15 #1И какво точно печелят от мен "пиратите" от PirateBay?! И кой е тоя дето плаща за "пиратски софтуер", след като на практика всеки има възможност да си свали почти всеки софтуерен продукт безплатно от торент тракерите?