Годишните награди IgNobel, създадени като пародия на нобеловите, бяха раздадени на церемония в Харвардския университет в Бостън. Кодошлийският приз се връчва по инициатива на хумористичното списание “Бюлетин на невъзможните изследвания”, съобщава Център "Демокрит".
Тази година сред отличените изследвания, “които не могат или не трябва да бъдат възпроизвеждани”, британците отново са представени добре, коментира BBC.
През 1990 година британски фермери се обърнали с молба за помощ към науката. Те искали да им се обясни защо размножаването при отглежданите от тях щрауси намалява. Щателното проучване на екипа на Чарлз Пакстън от Университета “Сейнт Eндрюс” довело до установяване на причината за липсата на сексуално общуване сред гигантските птици.
Всички щрауси били влюбени в хора от персонала и постоянно ги ухажвали. Заключението им носи наградата IgNobel за биология.
Призът за медицина отива у друг британец – Крис Мак Манъс. Изследването му, публикувано в списание Nature, доказва несъстоятелността на твърдението на историците на изкуството от XVIII век, че при статуите на мъже левият тестис е винаги по-голям от десния, както това е в природата.
Мак Манъс прави проучване на 107 статуи в Италия и доказва, че твърдението е вярно за тях. Но изследването му на реални мъже показва обратното – най-често десният тестикул е по-голям от левия.
IgNobel-лауреатите в областта на математиката са двама индийци, създатели на математически метод за изчисляване повърхнината на Индийския слон само на базата на измерването на няколко части на тялото му.
Наградата за физика отива у представител на Университета в Мюнхен. Германецът доказва с помощта на експерименти и математически методи, че бирената пяна в халбите намалява по експоненциална зависимост.
Японци получават наградата за мир за изобретяването на електронен прибор, който превежда кучешки лай на родния им език.