Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че страната е получила уведомление от Азербайджан за прекратяване на дневните доставки на 1,7 милиона кубически метра газ поради възникнали технически проблеми. Това съобщи сръбската агенция ТАНЮГ.
"Нашите азербайджански братя и приятели ни информираха, че заради непреодолими трудности, от днес вече не можем да разчитаме на тези доставки," заяви Вучич на пресконференция след среща със заместник-държавния секретар на САЩ Ричард Верма. Той добави, че не е ясно кога доставките ще бъдат възобновени.
"От днешния ден започваме по-силно и в по-голяма степен да използваме нашите резерви," подчерта Вучич. Сърбия разполага с ограничени запаси от природен газ, които ще бъдат използвани, за да се покрият нуждите на страната в краткосрочен план.
Припомняме, че преди два дни от "Булгаргаз" съобщиха, че един от партньорите му е спрял временно доставките на 7 януари отново по "технически причини". От българската компания обаче не уточниха кой е доставчикът. "Уведомлението от страна на доставчика по дългосрочния договор с Азербайджан е постъпило на 6.01.25 г. Дружеството очаква доставките да бъде възстановени от 11.01.2025 г." Количествата са били заменени благодарение на договора с "Боташ".
Проблем с подводен тръбопровод, доставящ природен газ от дъното на Каспийско море до Сангачалския газов терминал в Азербайджан, доведе до спиране на доставките на синьо гориво към България и Сърбия. Това съобщи британският енергиен гигант "Бритиш Петролиум" (BP), който в консорциум оперира газовото находище "Шах Дениз", в отговор до азербайджанската информационна агенция 'Тренд".
Компанията увери, че всички офшорни съоръжения, включително платформата SDA и тръбопроводът, са в безопасност и в момента се работи активно за разрешаване на проблема и възобновяване на нормалните операции.
Президентът на Сърбия подчерта, че ситуацията се влошава на фона на обявените в петък от САЩ санкции срещу сръбската петролна компания NIS Основният акционер в NIS е руският гигант Газпромнефт, а санкциите ще засегнат икономиката на Сърбия.
"Лошите новини не идват една по една," каза Вучич, намеквайки за нарастващите предизвикателства пред енергийната сигурност на страната.
Доставките на азербайджански газ са ключови за Сърбия, особено в контекста на настоящата ситуация. Те се считаха за алтернатива на руските енергийни ресурси и средство за диверсификация на доставките. Прекъсването на тези доставки поставя Сърбия в уязвима позиция пред настъпващата зима.
След срещата си с Вучич, заместник-държавният секретар на САЩ Ричард Верма подчерта, че санкциите са насочени към премахване на руското участие в структурата на собствеността на NIS. Според него, това би довело до по-голям мир в региона и енергийна диверсификация за Сърбия. Американският представител уточни, че мерките не са насочени срещу Сърбия, а срещу Русия, която използва печалбите на NIS за финансиране на войната в Украйна.
Верма изрази увереност, че Сърбия няма да понесе икономически последици, ако премахне Русия от структурата на собствеността на NIS. "NIS е най-печелившата компания в Сърбия, но тази печалба не остава в страната," каза той.
Президентът Вучич заяви, че Сърбия ще разчита на съществуващите си енергийни запаси и няма да има недостиг на газ или нефт в бъдещия период. Той добави, че е поискал удължаване на крайния срок за прилагане на санкциите, за да се намери решение за бъдещето на НИС.
Междувременно хърватският премиер Андрей Пленкович коментира, че правителството е в постоянна комуникация с американските власти относно санкциите. Хърватският държавен оператор ЯНАФ, който транспортира петрол за NIS, заяви, че работи интензивно с правителствените служби, за да минимизира въздействието върху своите операции. Договорът между ЯНАФ и NIS е за транспортиране на 10 милиона тона петрол до 2026 г.
Пленкович подчерта, че е в интерес на Хърватия и региона въпросът със собствеността на NIS да бъде решен в рамките на предоставените 45 дни. "Искаме Сърбия да остане икономически и енергийно стабилна," каза той, като увери, че операциите на ЯНАФ остават незасегнати.
projekt
на 13.01.2025 в 09:06:44 #3не знам Опако....не знам.... имаше статия че в Стара Загора затваря завод и остава 540 човека без работа ............ https://money.bg/business/progres-ad-nay-golyamata-chugunoleyarnata-u-nas-pauzira-proizvodstvoto-nad-500-dushi-sa-bez-rabota.html ......... може да отидеш в Стара Загора, да раздадеш по едно валерианче на "безработните" и да им кажеш че внасяме газ от Египет. ти може отвсякъде да внасяш, но какво от това. важна е цената. не е важно просто да го имаш. важно е колко струва. нещо като да вдигнат хляба и да го направят 10 лв и да обясняваш на хората какво се оплакват. нали в Кауфланд го има. може да е 10 лв. ама го има.
Опако
на 12.01.2025 в 03:05:18 #2Ти си ега ти малоумния чвор! За твое допълнително успокоение ти съобщавам, че България получава газ и от Египет, ама ти си вземи едно валерианче, за всеки случай!
projekt
на 12.01.2025 в 00:51:56 #1оффффф.....добре че САЩ ни доставят евтин газ и имаме алтернатива...