"Европейският съюз (ЕС) трябва да преразгледа финансирането и политиките си за дългосрочни договори, ако иска да продължи да внася природен газ от Азербайджан." Това заяви президентът Илхам Алиев, цитиран от "Ройтерс".
Той добави, че Баку може вместо това да търси други експортни пазари.
Алиев посочи забраната на Европейската инвестиционна банка за финансиране на нови изкопаеми горива и липсата на дългосрочни договори за закупуване на газ като бариери пред разширяването на износа към ЕС.
"Пазарът на ЕС е първокласен по отношение на законодателство, правила и ценообразуване, но не трябва да гледаме само на запад, каза Алиев на политически форум. "Можем да погледнем на изток, на юг. Това е важно за бъдещето на газовата индустрия на Азербайджан и енергийната сигурност на Европа."
Тъй като диверсифицира вноса на енергия от Русия след началото на войната в Украйна, ЕС увеличи вноса на газ от южнокавказката страна до близо 13 милиарда кубични метра през 2024 г. от 8 милиарда кубични метра през 2021 г.
През 2022 г. Брюксел подписа споразумение с Баку за удвояване вноса на газ до поне 16 милиарда кубични метра годишно до 2027 г.
Но коментарите на Алиев предполагат, че тези цели може да са непостижими, предвид предизвикателствата с осигуряването на инфраструктурно финансиране от Брюксел.
"Всички наши големи енергийни проекти - петролни или газови - бяха финансирани по модел на 70% заеми, 30% корпоративно финансиране, каза Алиев. Сега европейските институции трябва да се върнат към този подход."
Азербайджан заяви, че иска да разшири основната си газова артерия към Европа, мрежата от Южни газови коридори, която минава през 3500 км от Азербайджан до Италия.
Общо 12 страни, сред които и десет в Европа, получават азербайджански газ, като проектите за газификация са договорени в Албания и планирани в България, каза държавният глава.
Европейските страни, които в момента не са членки на Южния газов коридор, са поискали внос на азербайджански газ в размер на 14 милиарда кубически метра, каза министърът на енергетиката на страната този месец.
Съединените щати също се надпреварват да продават втечнен природен газ на Европа в контекста на възможни търговски преговори.
projekt
на 10.04.2025 в 19:01:11 #6nsmilitia ............... прав си. стой си в панелката. света е по голям и не го разбираш. това че си мислиш някакви щуротии не означава че е иситна или че е възможно. лумпени като теб, зелени терористи, от години обясняват как ще се откажем от газта и ще минем само на перки и слънце ама.....не става. такива като теб обичат да говорят по принцип, как можело да стане, как в бъдеще......но не дават решение което да е практично. зелени лумпени като теб обичат да обиждат..... отивай да живееш в гората или в някое пещера, яж корени и покажи на всички как можеш без ресурси като газ и нефт.
nsmilitia
на 10.04.2025 в 09:15:01 #5Много си прозд бе Сашенце... слагаш ми някакви твои хипотези и после си ги развиваш и хоп 10000 реда малоумие. На такива като теб няма смисъл да се обяснява защото просто света изглежда различно погледнато от балкона на панелката и след злоупотребата на психотропни семки...
projekt
на 10.04.2025 в 08:20:21 #4Nsmiltia .... И как точно си го представяш това да се случи..... Да се отърве Ес..... С фотоволтаици ли.... Ама ти от де да знаеш. Ти не мислиш. Ти просто лееш злоба. За теб явно думата газ означава газ за автомобили и газ за отопление. Приложенията и нуждите от газ са много по големи. Промишлеността има нужда от газ. От евтина газ. Не просто от газ, а от евтина газ. Преди няколко месеца затвори поредното предприятие в Стара Загора. Най големия завод за метал останал в България. Затвори. Ако това е идеята ти, Европа да затваря предприятие и да се отърве от зависимостта си от газ..... Така става..... Малко ми напомня на глупостите на Алабала че трябва да сме готови едва ли не да фалира Европа ако така ще пострада Русия. А другото интересно е факта че според почти всички анализатори, Азарбейджан не може целогодишно да осигурява газ. През зимата когато Азарбейджан има и собствена консумация, се използва газ от Русия. Но.... Понеже го купуваме от Турция..... Той не е руски. А всички транзитни такси остават в Турция. А можеха да са в България. Преди войната Украйна получаваш 12 - 13 милиарда долара на година от транзитни такси от газ от Русия към Европа..... Представяте ли си.... Колко неизгодно.... Да получаваш 12 милиарда долара от транзитни такси. Нищо не правиш а получаваш пари.... Но демократите казаха че за България не било изгодно.... И затова сега тези милиарди отиват в Турция..... Но демократи.... Продажни демократи....
nsmilitia
на 10.04.2025 в 02:51:03 #3На малотурчина да не му приседне само. ЕС скоропостижно да се отърве от зависимостите си от енергийни източници от всичката паплач на света и ще овиснат като зрели круши всички бащици
oxoo
на 10.04.2025 в 00:41:51 #2Точно е в позиция пред нааканият ЕС,който е на път да стане зависим от мюсюлманите по всички параграфи,даже и с етническо"облагородяване",което е отдавна в сила,англичаните се усетиха вече,но е късно!
ВълкСчадъР
на 09.04.2025 в 23:52:12 #1Товарищ Алиев не е никак в позиция да поставя условия Ако иска да си търси други пазара, ама освен ЕС на кой, на Иран и разия ли