Не мога да потвърдя, че е открита висока радиация на Марс.

Това каза проф. Цветан Дачев, ръководител на звено "Слънчево-земна физика“ към Института за космически изследвания и технологии при БАН по повод информацията, че българският апарат „Люлин”, част от проекта „ЕкзоМарс” е засякъл сериозна радиация на Марс.

Тази е радиацията, която са измерили на „Кюриосити”, който се намира там вече две години. Тази е радиацията, която са измерили около Марс и от други наши колеги от други страни. Дозата, която се получава, в никакъв случай не е нещо супер голямо”, коментира проф. Дачев.

По думите му количеството, което се получава тук на Земята, е от порядъка на 0,1 микрогрея на час. „Има места на земята, специално в град в Иран на Каспийско море, където дозата е 30 микрогрея на час. Тоест около 2,5 по-голяма. Там живеят хора в продължение на много поколения”, коментира още той.

400 % е възвръщаемостта на инвестициите в космическата индустрия

400 % е възвръщаемостта на инвестициите в космическата индустрия

Плащаме 1,2 млн. евро годишно за членство, 90% се връща във фирмите ни

Проф. Дачев, бе категоричен че няма повишена доза радиация. „Дозата е точно такава, каквато се очаква, каквато е многократно измервана и каквато ще бъде и в бъдеще”, каза още той.

Проф. Дачев уточни, че данните от нашия апарат са получени от ръководителя на проекта проф. Семкова още на 6-ти април. По думите му миналата седмица тя е била в Дармщат, където се получиха първите резултати от спътника „Екзомарс”.

Тогава нашият прибор беше включен и той измери дозите радиация в продължение на четири часа на това разстояние между 5 и 7 млн. километра от земята. Това е откритият Космос. Това не е нещо по-различно от това, което измерихме на един подобен индийски спътник, когато летяхме между Земята и Луната. Тогава ние измерихме доза от 12,87 микрогрея на час, а онази, която измерихме сега е от 12,08 микрогрея на час”, коментира проф. Дачев.

Той каза още, че е песимист по отношение на развитието на космическия бизнес у нас, заради липсата на млади хора, които да поемат щафетата и да движат технологичния прогрес. По време на дискусията проф. Дачев се пошегува, че в тяхното звено „младежите” са на възраст между 60 и 67 години. Дачев бе категоричен, че младите хора, които са подготвени по математика и физика, напускат България и отиват да работят другаде.

„Ние трябва да имаме развито ниво от поне 20 хиляди души, които работят в тази област и могат да се нарекат специалисти, които могат да създадат иновационни технологии, които да бъдат наистина най-добрите в света. Ако базата, която имаме в момента е от по 10 души на година, които влизат в специалност „Физика” на Софийския университет – не мога да си представя как можем да създадем потенциал”, коментира още той.
Космическият бизнес е нещо, за което в България все още няма потенциал, категоричен бе проф. Дачев.