Група учени от космическата индустрия намериха нов начин за зареждане на батерията на кардиостимулатора, съобщиха от  technews.bg, позовавайки се на Американския институт по физика.

Животът на една такава батерия по принцип трае 4-5 години, въпреки че тези животоспасяващи устройства изискват нищожна енергия. Също така е свързано  с многократни операции.

Затова изследователите предлагат зареждане на кардиостимулатора (наричан още пейсмейкър) от вибрациите на гръдната клетка, получавани от биенето на сърцето. Така се създава затворен цикъл, който елиминира нуждата от операции за смяна на батерията.

В гръдната клетка се имплантира пиезоелектричен материал, който преобразува кинетичната енергия в електрическа. Тестовете показват, че устройството работи без проблеми при удари в диапазона от 7 до 700 в минута, т.е. покрива с много голям аванс долната и горната граница на сърдечния пулс.

Генерираната енергия е осем пъти повече от необходимата за работа на кардиостимулатора. В момента учените разработват биосъвместим прототип на устройството.