
Заради особеностите в състава на марсианската атмосфера, метанът не може да съществува дълго в нея. Неговите молекули са нестабилни и ако запасите не се попълват, той би се изчерпал само за няколко стотин години. Фактът, че той все пак е там, навежда учените на мисълта, че запасите от него се попълват по някакъв начин.
Това може да става само по два начина: чрез вулканична активност или чрез жизнената дейност на микроби.
Вулканите
Ако метанът присъства в резултат на вулканична дейност, той би бил изхвърлян на повърхността от лавата или просто да се просмуква през земните пластове. Учените обаче няма да могат лесно да докажат тази версия, тъй като нито един от апаратите, преминали над Марс, не е открил действащи вулкани. Но ако тази хипотеза се окаже вярна, това може да стане много важно научно откритие с последствия в далечното бъдеще. Топлината, отделяна от вулканите, може да разтопи огромните залежи от лед, открити под повърхността и да се създадат условия, в които теоретически може да се зароди живот.
Бактериите
На Земята бактериите произвеждат метан от водород и въглероден двуокис. Тези микроорганизми са анаеробни, т. е. не се нуждаят от кислород и според учените подобни микроби биха могли да съществуват и на Марс.
По-рано астрономи съобщиха, че с помощта на земни телескопи са успели да открият спектрални следи в атмосферата на Марс, припомня електронното издание NEWSru.
Подробни данни за наличието на метан на Марс ще бъдат представени на срещата на астрономическия консорциум, която е насрочена за април.
Двата американски марсохода Opportunity и Spirit, които от януари са на Марс, не могат да дадат отговор за произхода на метана, тъй като са проектирани за провеждане на геологически изследвания. Подробности би могъл да даде европейският апарат Beagle-2, който обаче изчезна при опит за кацане на планетата. На него имаше оборудване, способно да изследва метана и да разбере дали има биологичен произход.