Световният пазар на "крайно евтините" клетъчни телефони (на стойност по-ниска от $20) през 2011 г. ще възлязат на 330 млн. бройки, прогнозира агенция ABI Reseach, цитирана от IDG.BG.

Това означава, че всеки четвърти продаден мобилен апарат на планетата ще се отнася към така наречената категория ultra low cost handsets (ULCH).

Очаква се не по-малко от 50% ULCH да бъдат реализирани в страните от Азиатско-Тихоокеанския регион (като голяма част от този дял се пада на Индия).

Като перспективни за "крайно евтините" телефони се посочват пазарите в Африка, Близкия Изток, Латинска Америка и Източна Европа.

Според анализатора Шайлендра Пандей, "повишаващото се търсене на "ултрабюджетни" модели телефони позволява на операторите и на търговците на дребно достатъчно бързо да завоюват развиващите се пазари. Но същественият недостатък се изразява в това, че голямото количество на мобилни апарати с ниска цена може сериозно да повлияе на доходите от тях", смята той.

Понастоящем пазарът на "крайно евтини" телефони е подвластен на Nokia и Motorola, но скоро се очаква и активното включване на производители като LG, BenQ, Samsung, Philips, Ningbo Bird, Haier и Kyocera.

Motorola вече пусна 6 млн. телефонна с единична цена $40 и още толкова за $30 бройката на развиващите се пазари, включително Индия, Пакистан, Бангладеш, Индонезия, Филипините, Малайзия, Тайланд, Турция, Южна Африка, Нигерия, Египет, Алжир, Русия и Украйна.