"Роскосмос" и НАСА планират да разширят програмата за кръстосани полети до Международната космическа станция (МКС).

Това е необходимо за надеждна работа на нея, каза ръководителят на руската държавна корпорация Юрий Борисов, съобщава "Интерфакс".

"Тази програма гарантира стабилността и надеждността на станцията. Разбира се, ние ще продължим да работим върху кръстосани полети. И, разбира се, ще се съгласим и ще продължим тази мисия на кръстосани полети, която вече е потвърдено на практика, тъй като те са просто необходими", каза Борисов пред репортери в сряда.

"Роскосмос" и НАСА преговарят за удължаването на кръстосаните полети до МКС

"Роскосмос" и НАСА преговарят за удължаването на кръстосаните полети до МКС

Опитът от провеждането на кръстосани полети до МКС е оценен като положителен

По-рано в сряда ракетата-носител Союз-2.1а с пилотирания космически кораб Союз МС-26 стартира от космодрума Байконур. На борда на кораба са космонавтите на Роскосмос Алексей Овчинин и Иван Вагнер, както и астронавтът на НАСА Доналд Петит.

Американски астронавт отиде на МКС по споразумение за кръстосани полети между Руската федерация и САЩ.

Припомняме, че през юли 2022 г., като част от програмата на МКС, "Роскосмос" и НАСА подписаха споразумение за кръстосани полети на трима руски космонавти на американския пилотиран кораб Crew Dragon и трима американски астронавти на руския пилотиран космически кораб Союз МС през 2022-2024 г.

През декември 2023 г. "Роскосмос" обяви удължаването на споразумението с НАСА до 2025 г. Както каза за Интерфакс Сергей Крикалев, изпълнителен директор на Държавната корпорация за пилотирани програми, допълнителното споразумение предполага още два кръстосани полета до МКС до 2025 г.

"Роскосмос": Рано е да се говори за полети със САЩ

"Роскосмос": Рано е да се говори за полети със САЩ

Кръстосан полет може да се проведе и на 1 септември