Науката направи още една стъпка по пътя към биологичните компютри. Учени от Швейцарския институт по технологии в Цюрих са успели да накарат живи клетки да извършват математически операции. За целта с биологични материали е създадена работеща дигитална верига, а в нейната основа са били ембрионални клетки от бъбреци, съобщава бългаският технологичен портал kaldata.com.

Биосметалото към момента може да събира и изважда числа, изобразени чрез двоичната бройна система. В нея по принцип участват само единици и нули.

Постижението на учените от швейцарския институт е безпрецедентно в областта на опитите за създаване на биологични изчислителни вериги. До момента никой не е създавал нещо с такива мащаби. Биологичните компютри могат да се използват за създаването на уреди, които ще са разположени в човешкото тяло, за да диагностицират болести, да подават лекарствени вещества и да осъществяват връзка с външни електронни устройства.

При класическите компютри се използват единици и нули, за да се калкулира информацията, но при биологичните изчислителни вериги те са представени чрез естествени молекули на еритромицин и флоретин. Те стартират и спират химически реакции в клетките, а по този начин могат да се извършват изчисления.

Резултатът от сметките се разчита чрез флуоресцентни протеини, които променят цвета си на червен или зелен - в зависимост от поставената задача.

Най-хубавата част е, че калкулациите се извършват без пряка намеса в биологичните функции на клетките и те могат да функционират в човешкото тяло до края на своя жизнен цикъл.