За да предоставят качествено заплатените от туристите услуги, екскурзоводите, с които туроператорите и/или туристическите агенти сключват договори за осъществяването на своята дейност, трябва да притежават необходимата квалификация. Това е позицията на Съюза на екскурзоводите в България относно решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), което определи, че нормативната уредба, регулираща дейността на екскурзоводите, съдържа ограничения на конкуренцията.

Един професионалист се изгражда с получаването на съответното образование и практическа подготовка, което се удостоверява с успешно положени изпити и издаването на документи за притежаването на въпросната квалификация от легитимни органи, казват от съюза. 

КЗК иска да премахне и забраната чуждестранните екскурзоводи да изнасят беседа извън превозното средство, с което се придвижват. Според решението на комисията "нормативната уредба, регулираща дейността на екскурзоводите, съдържа ограничения на конкуренцията. Изискването за правоспособност за предоставяне на екскурзоводски услуги ограничава конкуренцията, като може в някаква степен да стесни броя на участниците на пазара, в резултат на което да бъдат завишени цените и да се предлагат услуги на по-ниско качество".

С 3 млн. лв. подпомагат екскурзоводите заради пандемията

С 3 млн. лв. подпомагат екскурзоводите заради пандемията

Чрез осигуряване на заетост

Комисията подчертава, че тази бариера за навлизане на пазара не е оправдана, тъй като не гарантира качеството на предоставяните услуги. Особено внимание е обърнато на изпита за придобиване на правоспособност, който "изисква твърде широки знания, които може да не са необходими за организиране на конкретните туристически обиколки".

От КЗК заключват, че въпросът кой да остане на пазара трябва да бъде решен от естествените пазарни механизми на търсенето и предлагането, а не от регулация. Отделно от това от комисията са на мнение, че забраната за чуждестранни водачи да осъществяват функциите си извън превозното средство води до ограничение на конкуренцията на територията на страната.

Христина Неделчева, председател на съюза, коментира, че правоспособните екскурзоводи могат да подберат информацията, като включително се ползват и трудове на учени в различните сфери (история, археология, изкуство, архитектура и др.). Според нея не е редно "всеки случаен посетител в България да представя нейната история по свой начин и обектите от културно-историческото й наследство, след бърза справка в интернет", предаде TravelNews.

Екскурзоводите са на мнение, че премахването на забраната чуждестранни водачи да осъществяват функциите на екскурзовод извън автобуса в България няма да доведе до пълноценното опознаване на страната от пътуващите туристи.

"По смисъла на Закона за защита на потребителите туроператорите и турагентите са търговци и поради това те са длъжни да прилагат единствено практики, които не противоречат на изискването за добросъвестност и професионална компетентност. Съгласно ЗЗП, "добросъвестност и професионална компетентност" е степента на специални познания, умения и грижи, които може да се очаква да бъдат притежавани и проявени от търговеца спрямо потребителя съгласно почтените пазарни практики и/или принципа за добросъвестност в сферата на дейност, упражнявана от търговеца", уточняват екскурзоводите в позицията си. 

Екскурзоводът трябва да има лиценз, категорични са от съюза. От КЗК пък смятат, че това не гарантира качеството на туристическите услуги.

Евтим Милошев показа на дипломати хубавата храна и гостоприемството на България

Евтим Милошев показа на дипломати хубавата храна и гостоприемството на България

Страната ни е сред водещите в Европа по ръст на туристите спрямо 2019 г. по данни на ЕК