Голям проблем с работната ръка по Черноморието. Хотелиери търсят персонал за почти всички позиции - камериерки, пикола, сервитьори, бармани, готвачи, преводачи, аниматори, пише "Труд".
"Причините за недостига на работна ръка са ниските заплати и кратката заетост. Предлагат се между 500-600 лв. за нискоквалифициран труд, 600-700 лв. за рецепцията, където трябва и чужд език", посочва проф. Стоян Маринов от Варненската туристическа камара.
По думите му, недостигът в ръководните позиции по Северното Черноморие е около 10%.
На юг бизнесменът Веселин Налбантов, който е един от големите хотелиери в Слънчев бряг и заместник-председател на Съюза на собствениците описва ситуацията така: "Казал съм да наемат всичко, което мърда. Да, даваме 600 лева за почистване, но за хора в пенсионна възраст този доход може да е добра добавка към пенсията".
Налбантов е категоричен, че на ръководни кадри се предлагат заплати от 1500 до 2000 лева, но и там има проблем с намирането им.
Ниските заплати в туризма са ясно илюстрирани и в официалната статистика на НСИ. Със средна заплата от 611 лева секторът "Хотелиерство и ресторантьорство" е в дъното на класацията по доходи в страната при средно общо възнаграждение от 1036 лв. в края на март.
Хотелиерка с над 30 години в бранша от Южното Черноморие, пожелала анонимност, прави емоционално обяснение на ситуацията: "Нещата са страшни. Чакаме учениците от гимназиите да свършат годината, за да ги наемаме за основен персонал, но качеството не е добро. Бягат към Западна Европа и ние не можем да им дадем нищо".
Тя се надява на внос на хора от чужбина, но е скептична, че един украинец, например, ще е добър кадър в наш хотел, най-вече заради езиковата преграда.
"Още преди сезона бизнесът заяви нужда от между 6000 и 8000 чужди работници. Много от работодателите трябва да разберат, че за обучен кадър трябва да платят повече. Моите студенти признават, че предпочитат да работят в чужбина, не само заради факта, че заплащането е в пъти повече, но заради това, че всичко е регламентирано. Всяка минута работа отгоре, всяка длъжностна характеристика", коментира и Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.
delphipro
на 19.06.2017 в 14:03:39 #6Qabbalah След като искат да се конкурират със Западна Европа за плащат западноевропейски заплати, а не само да реват, че няма работна ръка. Трябва да се научат да плащат и извънредния труд!
georgi-baychev
на 15.06.2017 в 22:46:59 #5Veselen Nalbantov e nai golemia moschennik v SlBriag i nikoga e niamal personal tova go zmaiat vsochki koito sa rabotoli pone tri godini v kompleksa taka che toi ne e merilo za hotelier a za moschennik inache oma mnogo svestni sobstvenitsi i te so imat seriozen pwrsonal
YK 2000
на 14.06.2017 в 11:09:53 #4Презастроено = бедни туристи = ниски цени = ниски заплати = ниско качество Презастроено = ниско качество
kitikat
на 14.06.2017 в 11:06:09 #3Абсолютно нямат -право да реват, сами си го правят и сами гонят и клиенти и персонал, с некоректна лакомия и тъпо поведение! Хак да им е!
kibrit
на 14.06.2017 в 10:45:10 #2Липсата на персонал, както и ниските заплати са една от последиците на презастрояването на курортите. Хотелите може да са хубави, но за да са печелят и са конкурентно способни, се предлагат евтини почивки, , от там идват и ниските заплати. При по-малко хотели, цините биха били по-високи, курортите ни по-атрактивни, заплатите доста по-високи, а качеството на обслужване на ниво. Като наемат "каквото мърда" ще се постига обратният ефект.
svetlo
на 14.06.2017 в 08:39:56 #1Ами супер! Така им се пада на алчните. За един сезон хотелиери и ресторантьори изкарват милиони чиста пара, а за тези които се трудят за тях и ги правят богати и понасят грубото отношение на шефове и клиенти и работят по 12/13 часа ще получават жълти стотинки. Браво на тея които не са съгласни ДОГУДИНА ОЩЕ ПОВЕЧЕ ДА НЕ ДОСТИГА РАБОТНАТА РЪКА