Намеренията за премахване от плажовете на преместваемите търговски обекти ще създаде неоправдан икономически риск. Това опасение изразиха от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) по повод подготвяната промяна на правилата за стопанисване на морските плажове в страната.
Преместваемите магазини и заведения работят на пазарен принцип в условията на конкуренция помежду си. Единствената логика за съществуването им е, че към тях има търсене от страна на туристите.
Липсата на обекти за храни и напитки там, където са туристите, може да предостави възможност на фирми и физически лица от сивия сектор да предлагат на плажа нерегламентирани храни и напитки, предупреждават от бизнеса.
Чуждестранните и българските гости, в чиито туристически пакети няма включено изхранване, ще внасят и консумират на плажа храни и напитки, закупени другаде. Това ще ни върне в годините далеч преди 21 век, предупреждават от АИКБ. Според тях това ще се отрази и на конгресния и голф туризма, които привличат в страната ни най-висок клас чуждестранни гости.
Според работодателската организация инициирането на подобни промени трябва да се консултира с представители на бизнеса. Възможно е да се закрият хиляди обекти, което ще намали заетостта в черноморските региони, които в активния летен сезон са източник на препитание за значителен брой сезонни работници и техните семейства.
Това като косвен ефект ще забави устойчивата тенденция за намаляване на безработицата в България, която по последни данни от август 2017 г. е на ниво от 6,2% - по-ниско от средното за страните от ЕС.
От Асоциацията на индустриалците предлагат решение на проблема с недобрата визия на обектите на някои места може да бъде открито чрез въвеждане на типови модули с единна архитектура и/или цветове, а не с тотална забрана на нужни на туристите обекти.
Comon Sense
на 25.10.2017 в 13:32:00 #1И защо трябва да се премахнат тези заведения? Винаги е много удобно да отидеш да изпиеш нещо студено или да си хапнеш било то таратор, супа или кюфтенце и да се върнеш под чадърчето за следобедна дрямка. На кого бодат очите тези заведения? Би било грешка ако се вземе такова решение. Мисля че туристическите власти могат да се заемат с по-смислени проекти. Например да няма къчета на плажа. На изхода от плажовете да има чешми където човек може да отмие пясъка по краката си. Тротоарите, който са обяинска собственост да се поддържат а не между два частни имота да е като пустиня - храсти и треволяк, хадписити на български да са на български а не чужди думи написани с кирилица, като например:" Марая Бееч" вместо "Плаж Мария" и т.н.