Меморандум за сътрудничество подписаха президентът на КНСБ Пламен Димитров и министърът за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз Лиляна Павлова. Тя и социалният министър Бисер Петков участваха в заседанието на Координационния съвет на синдиката, където беше представен календарът с предстоящите събития.

Големите очаквания към България са свързани с напредък по Европейския стълб за социални права, подписан на 17-и ноември в Гьотеборг. От КНСБ настояват да бъде приет Национален план за действие по този стълб.
"В него има огромен заряд, който да бъде развит по време на нашето председателство", заяви председателят на КНСБ Пламен Димитров.

Предложихме на ЕК и на ЕП да имат пряк ангажимент към насърчаване на Алианс за справедливи заплати - да има възходяща конвергенция на заплатите, обясни Димитров.
Този подход бе предложен и на премиера Бойко Борисов от Европейската конфедерация на профсъюзите заедно с премиерите на Чехия, Словакия и на Унгария, които са се присъединили към този алианс. Този подход е подкрепен от Швеция и Франция. Очаква се правителствата в Германия и на Холандия да бъдат ангажирани в този формат.

Ако това стане, скоро корпорациите ще плащат толкова, колкото изработваме. Има съгласие, че социалният дъмпинг вреди на всички, включително и на страните в Западна Европа, обясни Пламен Димитров.

Министърът на европредседателството Лиляна Павлова обясни, че по време на нашето лидерство са предвидени 1500 събития в Брюксел и Люксембург, а у нас - 300. Тя напомни, че през 2018 г. приключва мандатът на ЕК и на ЕП.

През 2019 са изборите за новия парламент. Имахме 57 мерки в плана, за да сме напълно готови, обясни Павлова.

Темата Брекзит по време на нашето председателство трябва да се даде мандат за договорката фаза 1 и минаването на фаза 2 - да защитим интереса на българските граждани. И трябва да задържим единството на 27-те държави, обясни министърът на европредседателството ни.

Вторият важен момент е темата за сигурността и стабилността. Третата тема на нашето европредседателсвто е активирането на чл. 7 от договора срещу Полша. Това е заради нарушаване принципите на върховенството на закона, обясни Павлова.

Четвъртата тема е европейският социален стълб след прокламацията в Гьотеборг. Очакваме ЕК да приеме механизъм, по който да следим изпълнението на приетите 20 ключови принципа да има дългосрочна стратегия, допълни Лиляна Павлова.

Тя поясни че социалният министър Бисер Петков председателства съвета за изпълнение на социалния стълб, където се водят преговори за командировани и за транспортни работници.

Павлова изреди четирите приоритета на нашето евролидерство - дебатът за бъдещето на Европа минава през социалния стълб и младите хора. Важно е да се развиват знанията, да се наблегне на ранно детско образование, каза тя. Вторият приоритет е сигурност и стабилност като част от сигурността - интеграция на младите хора.
Третият - Западните Балкани - да има мир и стабилност, да използва потенциала - нямаме пътища, жп линии, директни самолетни линии. Четвъртият приоритет е дигиталната икономика и уменията на 21 век, допълни министърът на европредседателството.