Холандия поднесе втората сериозна изненада на Световното първенство по волейбол за мъже. В Русе "лалетата" обърнаха Франция с 3-2 гейма и вече не могат да бъдат считани за аутсайдери. По време на жребия холандците бяха под №25 в света и не са участници в световната "Лига на нациите". След успеха си срещу Бразилия в събота, сега те се справиха с още един от фаворитите за титлата.

България победи Куба с 3:0 и продължава в следващата фаза на Мондиал 2018

"Лъвовете" не срещнаха съпротива от латиноамериканците

Французите взеха първите два гейма, макар че в първия губеха с 4-10. Това им създаде лъжливото чувство, че победата е в кърпа вързана. Водените от бившия разпределител на столични Левски Ван Хаарлем холандците играха много мощно в атака и успяха да върнат един гейм.

Това внесе смут в редиците на "петлите", които загубиха концентрация и допуснаха да се стигне до тайбрек. В решителния гейм Франция поведе с 6-4. "Лалетата" не се отказаха и дръпнаха в края с 14-12. Французите спасиха първия мачбол. При втория съдията отсъди точка за Холандия. Френският селекционер се пробва с видео челъндж и прекъсна радостта на холандците. Оказа се прав. В следващата точка нещата се обърнаха. Французите получиха точка от рефера, но повторението показа, че има блок. Новата радост на холандците се оказа окончателна.

Снимка 378644

Източник: fivb.org

Резултати от шестия ден на Световното първенство по волейбол в България и Италия за мъже,
Група "D" във Варна:
Финландия - Пуерто Рико 3-2 (25-19, 25-23, 27-29, 21-25, 15-10)
България - Куба 3-0 (25-22, 25-16, 25-18)

Класиране в група "D" нa Световното първенство по волейбол 2018

Срещите се играят във Варна

Иран, България и Полша се борят за първите три места. Първият отбор остава във Варна, вторият и третият идват в София. Финландия си осигури четвъртото и ще пътува за Милано, където ще участва за попълване на бройката.

Група "B" в Русе:
Египет - Китай 3-1 (28-26, 26-24, 17-25, 25-21)
Холандия - Франция 3-2 (23-25, 19-25, 25-21, 25-23, 15-13)

Канада, Холандия и Франция продължават напред. Бразилия трябва да победи Китай за да остане в надпреварата. За сега Франция или Бразилия идват в София. Победителят в тази група ще отиде в Болоня, където според сегашната ситуация ще спори със Словения, Белгия и Австралия. Група мечта. Това за сега е Канада, но дори и бразилците имат своя шанс за първо място.

Група "А" във Флоренция (Италия):
Белгия - Япония 3-1 (14-25, 25-23, 25-14, 25-19
Италия - Доминикана 3-0 (25-12, 25-18, 25-15)

Италия ще играе срещу Словения за първото място и попадане в групата в Милано. Словения и Белгия също продължават. Аржентина и Япония ще спорят за четвъртото място.

Група "C" в Бари (Италия):
САЩ - Камерун 3-0 (25-18, 25-20, 25-14)
Сърбия - Австралия 3-1 (25-20, 21-25, 25-17, 25-19)

САЩ на практика ще бъдат първи. Те трябва да бият Тунис и ще дойдат в София. Сърбия и Русия имат много важен мач, след който победителят ще лети до Варна. Загубилият ще влезе с две загуби в следващата фаза и ще се "натресе" на Италия в Милано.

Прехвърлянето на резултатите от първата фаза прави първенството много непредсказуемо. Може да се окаже, че някой гейм ще класира отбор за финалната шестица.