12 страни членки се подписаха под едно от най-големите мултинационални споразумения за търговия – Транстихоокеанско партньорство (ТТП), съобщава БиБиСи.
Церемонията по подписването на документа се проведе в Окланд, Нова Зеландия, след петгодишни преговори. Но търговското партньорство среща голяма опозиция по света.
12-те държави ( САЩ, Япония, Малайзия, Виетнам, Сингапур, Бруней, Австралия, Нова Зеландия, Канада, Мексико, Чили и Перу) представляват около 40% от световната икономика. Те имат две години за ратифицирането или отхвърлянето на документа.
Австралийският министър на търговията Андрю Роб беше първият, който се подписа под споразумението. Министърът на търговията на Нова Зеландия Тод Макклей се подписа последен.
Противниците на търговската сделка, предимно някои американци, се страхуват, че компаниите ще изнесат бизнеса си в развиващите се държави, което означава и затваряне на работни места.
Обаче американският президент Барак Обама се опитва да успокои скептично настроените, че договореното е нов вид търговско споразумение, което поставя на първо място американските работници.
Партньорството ще даде предимство на САЩ пред други водещи икономики, например Китай. ТТП ще позволи на САЩ, а не на страни като Китай, да пишат правилата по пътя на ХХI век, което е особено важно за регион с такава динамика като Азиатско-тихоокеанския, поясни Обама в съобщение.
![Снимка 218255](https://webnews.bg/uploads/images/55/8255/218255/768x432.jpg?_=1454569405)
Източник: ЕПА
През последните месеци в Окланд, САЩ и други държави се проведоха протестни демонстрации срещу споразумението. Вчера улиците във финансовия център в Окланд бяха блокирани от демонстранти. Полицията дори трябваше да се намесва. Протестиращите смятат, че споразумението ще облагодетелства големите компании, а не обикновените работници.
Търговското споразумение има за цел да улесни инвестициите межди 12-те страни. То беше съгласувано през октомври 2015 година след години на преговори и многократно изпуснати крайни срокове.
Водената от САЩ инициатива е част от засилване присъствието на американската държава в Азия. Според търговския представител на САЩ Майкъл Фроман сделката може да донесе на страната допълнителни 100 милиарда долара печалба.
В ТТП се предвижда премахване на митата за хиляди американски продукта и създаване на общи търговски стандарти. В Чили фермерите се безпокоят, че ще бъдат засегнати от новите стандарти в биотехнологиите. В Малайзия пък се притесняват, че САЩ искат да контролират бизнеса в страната.
Все още има много пречки преди споразумението да влезе в сила.
Законодателите в страните членки ще трябва да прегледат хиляди страници нови регулации. Според анализатори САЩ едва ли тази година ще ратифицират сделката заради президентските избори.
Partien_Sekretar
на 04.02.2016 в 16:36:42 #5friend Доста си прост, пич. Значи съвсем на място са си били обидите, дори и да съм ти ги дал на консигнация в първия пост. Значи как успя да умозаключиш, че съм русофил? Какво в моя пост ти даде тази идея? Мразя руската политика точно толкова, колкото и американската. Въпреки, че втората има доста по-мащабни негативни последици върху по-голямата част от света в последните години. Некви десетки войни, както и да е. При всички положения единствения /фил си ти - САЩофил. Така. Нека да ти поясня туй онуй, че гледам, че си тъпо копеле: Преговорите по оформлението на договора СА засекретени. Не "ще" или "може би". В случай че ги разсекретят бих искал да ги опвестят директно, а не чрез манипулативните медии, от които си свикнал да получаваш всико готово сдъвкано. И ТОЧНО защото има незамесени хора които разбират от това, и които не получават хонорари за изготвянето на договора, аз искам да бъде резсекретен. Защото тогава ще има обществен дебат и може бъде оказан обществен натиск, а не от лобитата на корпорациите. Очевидно не си въобще запознат с темата, но идеята на този договор е да даде огромни правомощия и данъчни облекчения на американските производители, основно мегакорпорации. Това ли искаш за европа бе, подлого? Ти като чуеш, че нещо е американско и подпикваш вече, няма нужда повече да те убеждават. А ако ти бяха казали, че е руски договор за партньорство, щеше веднага директно да започнеш да плюеш. Какво повече да говорим, при теб следа от обективизъм няма. *Не, че руския договор щеше да е кой знае колко по-добър.
psp_11
на 04.02.2016 в 11:19:28 #4friend на 04.02.2016 в 11:01:00 ........ Затова остави да си свършат работата тези, които разбират.... ----- Да си свършат работата??!!??... прав си... за това им се плаща и достатъчно много. . "Партньорството ще даде предимство на САЩ пред други водещи икономики, например Китай. ТТП ще позволи на САЩ, а не на страни като Китай, да пишат правилата по пътя на ХХI век..." е и?!? за какво се прави това - за хората по света?!??!?? или за американците да диктуват?
friend
на 04.02.2016 в 11:01:00 #3Партиен секретар Не мога да ви разбера вас русофилите. За вас ругателството е "къто слънцето и въздуха за всяко живо същество".
За три изречения си изрекъл две обиди.
Защо мислиш, че този договор ще бъде засекретен?
А ако е публикуван, то в кой вестник го искаш...в Шок или в Телеграф?
А като е публикуван ти ще го прочетеш ли?
А като го прочетеш ще разбереш ли нещо?
Затова остави да си свършат работата тези, които разбират... и не си мисли, че ако направим такъв договор с Русия той ще е по-изгоден за нас.
(всъщност всички договори с Русия са засекретени...... ако искаш примери - питай.)
Partien_Sekretar
на 04.02.2016 в 10:44:18 #2Естествено, че е вредно бе, смешник. Де не мислиш че е измислено за да подобри живота на хората? "Някои Американци" се притеснявали? То аз не знам кой не се притеснява, с изключение на подлоги като friend. Засекретен договор, който ще има правомощията да незачита националните закони, защото се води "над" тях. Създаден само за да облагодетелства големите американски корпорации. Всеки треавомислещ в Европа е против, но продажните политици пак ще намерят начин да го прокарат / за което ще получат съответните облаги.
friend
на 04.02.2016 в 09:37:25 #1Да но според русофилите Трансатлантическото сътрудничество е вредно.