Държавните лидери на 17-те страни от Еврозоната постигнаха принципно съгласие на срещата в Брюксел за финансовата помощ, която ще бъде оказана на Гърция, предадоха информационните агенции.
След приключване на заседанието тази вечер, председателят на ЕС Херман ван Ромпой заяви, че програмата за финансиране на намиращата се в тежко икономическо положение Гърция, щ есе осъществява както от ЕС и МВФ, така и от частни финансови организации.
Общата финансова помощ за южната ни съседка в рамките на втория пакет от ЕС и МВФ ще бъде в размер на 109 млрд евро
Освен това търговски банки и частни инвеститори ще отпуснат допълнително помощи в размер на 37 млрд евро
Еврозоната се договори за понижение на лихвите по отпусканите заеми към Гърция (и Португалия, и Ирландия) към 3.5% спрямо настоящите лихви между 4.5% и 5.8%, както и удължаване на периода за изплащане на тези заеми от настоящите 7.5 години на поне 15 години (с опция дори за увеличение до 30 години).
Ключовото споразумение от срещата беше свързано с рязко повишение на функциите на EFSF европейския фонд (в размер на 440 млрд.евро) при овладяване на европейска дългова криза, пише money.bg.
EFSF фондът ще има възможност да интервенира на вторичния дългов пазар, като ще има възможност да купува европейски суверенни дългови книжа, както и възможност за отпускане заеми на страните-членки на Еврозоната за т.н. обратно изкупуване на техните суверенни дългови книжа при нужда.
Така Фондът ще отнеме тежестта от досегашните "нежелани" функции на ЕЦБ да се намесва на вторични дългов пазар по договорената през май 2010г. програма, по която Европейската централна банка закупи до сега дългови книжа на "закъсали" в дългово отношение страни за над 70 млрд.евро.
Еврозоната реши приносът на частния сектор към новата спасителна програма за Гърция да бъде поне за 37 млрд.евро достигайки до 50 млрд.евро (ако се включи и програмата за обратно изкупуване на гръцки дългови книжа от вторичния пазар, която се оценява да бъде за около 12.6 млрд.евро), запазвайки възможността за три начина за доброволното участие на частния сектор в този спасителен план за Гърция:
- Обратно изкупуване на гръцкия дълг от страна на EFSF фонда (или от страна на Гърция чрез земи отпуснати от EFSF фонда);
- Възможността за roll-over на гръцкия дълг (т.е. реинвестиране на средствата по изтичащи гръцки дългови книжа в близките години в нови, по-дългосрочни гръцки облигации - най-вероятно 30 годишни);
- Възможността за суапова сделка по замяна на гръцкия дълг (замяна на настоящите гръцки дългови книжа с нови, по-дългосрочни книжа - вероятно 30 годишни).
Според оценка на анализатори участието на частният сектор чрез една от трите възможни вида операции би трябвало да доведе до понижение на дълговото бреме на Гърция (от над 340 млрд.евро) с около 20-21% (т.е. в такъв процент търговските банки да понесат загуби по операции в гръцките дългови книжа?).
Тези три опции за участие на частния сектор в спасителния план (и най-вече план за roll-over или за суапиране на гръцките дългови книжа) има вероятност да доведе до обявяване на т.н. "частичен фалит/неплатежоспособност" на Гърция от страна на кредитните агенции. Но на срещата в четвъртък ЕЦБ даде сигнали че е готова да продължи да приема гръцките дългови книжа като гаранция за отпусканите от нея краткосрочни заеми на търговските европейския банки, като тези книжа най-вероятно ще бъдат гарантирани от страна на EFSF фонда.
Този доста мащабен план на Еврозоната (не само по отношение на гръцката дългова криза, но и по отношение на общата европейска дългова криза) беше посрещнат позитивно от световните финансови пазари, което доведе до рязко поскъпване на еврото на валутните пазари (EUR/USD качи до двуседмичен връх към 1.4438/39 долара) и до силно възходящо движение на фондовите борси и особено на акциите от банковия сектор в Европа (FTSE Bank index качи в Европа с 2.5%, а KBW US bank index на Wall Street качи с 2.3%).
nofreeman
на 22.07.2011 в 11:41:22 #13Да живее великата крадлива демокрация ограбила не само Гърция!!!
nofreeman
на 22.07.2011 в 11:40:39 #12Как мазно и финно ограбиха Гърция.....да живее великата крадлива демокрация!!!
жунгръц
на 22.07.2011 в 10:47:04 #11zazo | 22.07.2011 01:31 Приликата е в това,че когато са на власт и едните и другите крадат,а разликата е тая,че когато социалистите са на власт,те открадват всичко, не създават нищо и изобщо не мислят за държавата и за народа, за разлика,а демократите крадат по-малко като мислят и за развитието на държавата,както и за социалното положение на своя народ. ==================================== зат'ва ли демократа Караманлис емигрира скоропостижно и не смее да се завърне в родината си? На бял кон влезе във властта мушмурока и като видя на къде отиват нещата, натресе кризата на Папандреу. Може би това е разликата: социалистите подхождат отговорно към проблемите, докато демократите са на линия докато се намира келепир
е и наш ваньо костов беше ербап с мегафона 97-ма, ама като му духнаха под опашката, 2 години мълча като пукъл. Де да имахме късмета и той да емигрира ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_rolleyes.gif?_=1446728989)
el viejo
на 22.07.2011 в 09:52:12 #10Гърците ги уреждат от ЕС! В ЕС цари някакво много странно деференцирано отношение към разните страни! Нас Брюкселските власти се опитват да ни удавят за 20-30 милиона, които ни набеждават, че се крадат от ЕС в България и ни заливат с помия от незаслужени епитети, като най-корумпираната държава и т.н. Забележете, че Гърция е само с два пъти по-голямо население от България и е успяла в последните години да опраска и навърти борчове за над 300 милярда евро плюс поне по 6 милярда евро пари годишно. А, ние страдаме, мъчим се като грешни дяволи да си извоюваме обратно като Евро пари поне членският внос, които даваме! Не се получава! Гърция е опапала само като заеми 300 милярда, а сега и се дават още 220 милярда - общо над 500 милярда плюс редовните Евро пари от 6 милярда годишно, ние ще си върнем като евро пари, само част от членският си внос - около 4 милярда евро, за 7 години! Нерде Ямбол, нерде Стамбол! - казват туркофилите у нас. Защо никой в НС не поиска Премиерът и Министъра на Външните работи, да обяснят този ни шибан статут в ЕС!
obbug
на 22.07.2011 в 09:41:35 #9Във всички случаи е ясно, че германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози са стигнали до споразумение за крайното решение на гръцкия проблем. Новата програма предвижда обмен на облигации, при които частните собственици на гръцкия дълг ще бъдат насърчавани да ги заменят за нови 30-годишни облигации. Планът за замяна ще намали гръцкия дълг с около 90 милиарда евро. Това е фалит, макар и контролиран.
obbug
на 22.07.2011 в 09:38:04 #870 на сто окастряне на външния дълг и плосък данък е формулата за успех на Гърция Мнението е на гръцкия бизнесмен Христос Мурутис, който живее в България от 1999. Родом е от Атина и е завършил право в Гърция. В България е учредител и мениджър на дружеството за управление на недвижими имоти и енергийни проекти "Arceland" и е председател на "Асоциацията на собственици на земя и недвижима собственост в България - Bullpoa. Той смята, че контролираният фалит трябва да се случи час по-скоро. След което правителството да намали държавния сектор от почти 800 хиляди на 150 хиляди, да въведе плосък данък от 15 на сто и да се заеме с възвръщането на икономическия растеж.
obbug
на 22.07.2011 в 09:35:48 #7Това почти не е информация. Ето как изглеждат фактите според GRReporter: Брюксел предпочита контролиран фалит пред финансова катастрофа „Фалит” е сигурната дума, която присъства в решението на пъзела с гръцката дългова криза. Препоръчително е пред нея да има определението „контролиран”, което е в центъра на обсъжданията на извънредната среща на върха на лидерите от Европейския съюз. Вече всички фактори в съюза се увериха, че Гърция не може да се справи едновременно с вътрешните си реформи за намаляването на бюджетния дефицит и в същото време да намали външния си дълг. Той очевидно няма да се размине без преструктуриране по един или друг начин, но въпросът е как то да стане по възможно най-безболезнения начин. Промените в дълговата структура на Гърция е почти сигурно, че ще се отчетат от агенциите за кредитен рейтинг като фалит, но това вече не плаши европейските лидери. В момента основната тема е да се избегне тоталното спиране на плащанията по дълга. С велурена ръкавица евролидерите искат да намалят неговия обем, за да се успокоят духовете на пазара и след това да продължи прилагането на оздравителната програма в Гърция и вътрешното й реформиране. Дори стожерът на анти-фалитната идея Жан-Клод Юнкер, председател на Европейската заяви преди началото на срещата, че контролиран или не фалит на Гърция не е желан, но не е и изключен.
tashunko_sapa
на 22.07.2011 в 07:24:40 #6zazo | 22.07.2011 01:31 Всички уж социалисти/комунисти, а кво се оказва...капиталисти
Все едно да кажеш за САЩ, че в последните 30год. са лъгали и крали техни социалисти...защото те (САЩ) фалираха цялата планета Земя сега, ако не си забелязал ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_exclaim.gif?_=1446728989)
БулaвaSSNX30
на 22.07.2011 в 03:46:38 #5Общата финансова помощ за южната ни съседка ще бъде в размер на 200 милиарда долапа. ================================ долаП до долаПа мила моя майно льо сиртаки и узо на корем всеки да пие и танцува колкото може да носи. Опппа!!!!!
Нюза вече си правят бъзици с правописа.
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
zazo
на 22.07.2011 в 02:31:39 #4Ще продължат да пълнят сметката на крадливите социалисти от гръцкото правителство! Преди време,един гръцки депутат от ПАСОК (соцпартията),въпреки политическата си принадлежност,ми разясни обективно разликата между гръцките социалисти и гръцките демократи.Той каза следното: "Между социалисти и демократи има една основна разлика и една основна прилика.Приликата е в това,че когато са на власт и едните и другите крадат,а разликата е тая,че когато социалистите са на власт,те открадват всичко, не създават нищо и изобщо не мислят за държавата и за народа, за разлика,а демократите крадат по-малко като мислят и за развитието на държавата,както и за социалното положение на своя народ.Тоест,демократите създават материални блага,развиват икономика,здравеопазване и останалите сектори от обществения живот, пълнят и хазната,а после социалистите идват на власт за да я опразнят. Мисля,че това важи в пълна сила и за нашата действителност.
Lamiata
на 22.07.2011 в 01:17:47 #3че са долари е ясно, ама защо не се отпуска помощ в евро ?
Е_С_ССР
на 22.07.2011 в 01:08:03 #2200 милиарда долапа. ........ Какъв долап, какви 5 лева
Нюза, не спирате с некадърността си ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/grinning-smiley-021.gif?_=1446728989)
Архангел
на 22.07.2011 в 01:06:12 #1Общата финансова помощ за южната ни съседка ще бъде в размер на 200 милиарда долапа. ... Долапите китайски ли ще са?
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_biggrin.gif?_=1446728989)