Прага и Братислава си припомнят 20-годишнината от Нежната революция, с която се слага началото на края на тоталитарния комунистически режим в Чехословакия.
Заместник-председателят на Народното събрание Екатерина Михайлова ще участва днес и утре в отбелязването на 20-та годишнина от събитията през ноември 1989 г. в Прага и Братислава.
Чешкият Сенат е домакин на конференцията "Път без окови" с участието на председателите на европейски парламенти от петнайсет държави.
Приветствия ще отправят председателят на Сената - Пржемисъл Соботка, премиерът Ян Фишер, изтъкнати личности на "Нежната революция" като Вацлав Хавел, Карел Шварценберг, Александр Вондра и др.
В седалището на Горната камара - Валдщейнския дворец, ще бъде открита изложба с документи и предмети на студентите, както и от държавната полиция от времето на комунизма.
а 17 ноември, 1989, мирна студентска демонстрация в Прага е жестоко отблъсната от полицейското отделение за борба с размирици. Това става причина за серия от протести проведени от 19 ноември до края на декември.
На 20 ноември броя на мирно протестиращите в Прага нараства от 200 000, предишния ден, до половин милион.
На 27 ноември се провежда двучасова обща стачка, която включва всички граждани в Чехословакия.
Виждайки падането и на други комунистически правителства и разрастващите се улични протести, Комунистическата партия на Чехословакия обявява на 28 ноември, че ще предаде монопола си върху политическата власт.
Бодливата тел по границата на Западна Германия и Австрия е премахната в началото на декември.
На 10 декември комунистическият президент Густав Хусак назначава първото предимно некомунистическо правителство в Чехословакия след 1948, и подава оставка.
Александър Дубчек е избран за говорител на парламента на 28 декември, а Вацлав Хавел за първия демократичен президент на Чехословакия на 29 декември 1989.
пеше
на 17.11.2009 в 10:52:26 #4Щъркел, много сложни въпроси им задаваш. Не че политагитаторите няма да изръсят някоя глупост вместо отговор. Имаше едни понятия измислени от самите комуняги - "ИЗБЯГАЛ от България", "БЕГЛЕЦ". Тези понятия за мен дават най-кратка и точна характеристика на това което беше до 1989 год. КОЙ бяга - затворник бяга. Лагерник бяга. От КЪДЕ се бяга - от затвор, от лагер / то, си и беше лагер - соц. лагер/. От КАКВО се бяга - от лошото се бяга. От пожар, от наводнение, от чума, от крива жена, от бой, от терор, от диктатура.
Podroben
на 17.11.2009 в 10:11:44 #3Егати революцията, 20 години са си едно цяло поколение.
shtarkel
на 17.11.2009 в 09:11:21 #2Абе комуняги мръсни я кажете защо е имало бодлива тел по границите с Западна Германия и Австрия!Да не вземе да избяга някой от социалистическия рай при гнилите капиталисти и да се прецака ли!?Мръсна комунистическа сган!Да им е честита годишнината на хората че са се оттървали от тия отрепки!
mrasnika
на 17.11.2009 в 09:11:15 #1НЕ БЪРКАЙТЕ МУТРОКОМУНИЗМА с Нежната революция!!!!! Пражката пролет въобще не беше Нежна , ама Дупестанците никога не са имали проблеми с режима защото по хубаво от ДС арски хуй няма.