Земята ще бъде дом на 8,8 милиарда души през 2100 г., което означава 2 милиарда души по-малко в сравнение със сегашните прогнози на ООН. Това става ясно от голямо проучване, което прогнозира спад на раждаемостта и застаряване на населението, информира АФП.
Международен екип от разследващи публикува проучването в авторитетния журнал "Лансет".
До края на века в 183 от 195 държави, с изключение на мигрантски поток, ще паднат под прага на подмяна, необходимо за поддържане на нивата на населението.
Повече от 20 държави, включително Япония, Испания, Италия, Тайланд, Португалия, Южна Корея и Полша, ще се стопят най-малко наполовина.
В Китай също се прогнозира огромен демографски срив - от 1,4 милиарда души днес до 730 милиона души след 80 г.
В Субсахарска Африка обаче населението ще се утрои до три милиарда души, само в Нигерия ще се увеличи до почти 800 милиона души през 2100 г., втора след Индия с 1,1 милиарда души.
Тази прогнозира е добра новина за околната среда, по-малко стрес за системите за производство на храни и по-малко въглеродни емисии, както и голяма икономическа възможност за части на Субсахарска Африка, отбелязва водещият автор Кристофър Мъри, директор на американския Институт за здравни показатели и оценки (Institute for Health Metrics and Evaluation) към Вашингтонския университет.
Мъри обаче подчерта, че в повечето държави извън Африка работната сила ще се свие, което ще доведе до негативни икономически последици.
За държавите с високи доходи в тази категория най-добрите решения за поддържане на устойчиви нива на населението и икономически растеж са свързани с гъвкави имиграционни политики и социална помощ за семействата, които желаят деца, заключават авторите на проучването.
Броят на децата на под 5 г. се прогнозира да спадне с повече от 40% от 681 милиона през 2017 г. до 401 милиона през 2100 г.
2,37 милиарда души, повече от ¼ от световното население, ще са на възраст над 65 г. Тези на възраст над 80 г. ще нараснат от 140 милиона на 866 милиона души.
Броят на хората на работна възраст в Китай ще се срине от 950 милиона души днес до 350 милиона в края на века, което е спад от 62%. В Индия се очаква по-малък спад по този показател - от 762 млн. до 578 милиона.
В Нигерия обаче работната ръка ще се увеличи от 86 милиона днес до повече от 450 милиона през 2100 г.
До 2050 г. БВП на Китай ще задмине този на САЩ, но ще се върне на втора позиция до 2100 г. Икономиката на Индия ще тласне страната на трета позиция, докато Япония, Германия, Франция и Великобритания ще останат сред десетте най-големи икономики.
Бразилия ще изпадне на 13-та позиция от осма, а Русия от десета на 14-та позиция. Исторически сили като Италия и Испания съответно ще изостанат от топ 15 до 25-та и 28-ма позиция.
Към момента ООН прогнозира 8,5 милиарда души, 9,7 милиарда души и 10,9 милиарда души съответно през 2030, 2050 и 2100 г.
Разликата в данните на ООН и IHME са свързани с раждаемостта.
chafeto
на 15.07.2020 в 19:59:31 #3Ами пак подчертавам, че това са лични наблюдения на сестра ми и не знам до колко наистана са показателни. А това да няма една вечно доминираща раса е напълно логично. Една залязва, друга изгрява. Колкото до Индия, технологичния напредък там е факт, въпреки многото социални проблеми. Наводниха света с IT специалисти и др. За разглезеното поколение си напълно прав. Но не забравяй и сновното правило, че бързия технологичен възход и развитие износва по-бързо човешкия материал. А той е в основата на всичко. С какъвто ресурс да разполагаш, нямаш ли що годе качествн човешки такъв... Просто виж Африка с всичките и богатства. Някой сега ще каже "ами то Африка не се развива, защото белия човек и изсмуква ресурсите" Е хубаво, но аз бих отговорил, че ако африканците бяха по-умни, то те щяха да колонизират земете на белите, арабите и т.н. Чакай, че пак ставам расист
. А може би пък ако развития запад не беше "дундуркал" останалия свят (което си беше чисто използване, но както и да е), може би пък една част от този останал свят щеше да се развие по свой си начин. Защото твоя моедл можеш да го наложш напълно на хора, близки до твоя манталитет и светоглед.
chafeto
на 15.07.2020 в 14:46:33 #2beyonder-realm Съмнявам се, че ще се тигне до такива стойности от порядъка на 10 млрд. Както вече споменах, възстановяването на екологичното равновесие ще се задейства във всичките си аспекти и ще редуцира човешката популация. Всичко това се засилва от промяната в климата (без значение дали е естествена или предизвикана от човешка дейност). От тук следват намаляване на жизненоважни ресурси като вода и обработаваема земя. А всичко това е предпоставка за масови преселения и войни, болести, глад и т.н. . Т.е., всички аспекти на възстановяването на екологичното равновесие. Отделен е въпроса, че унижожаваме растителни и животински видове ( и тяханата среда), с които сме свързани, въпреки, че повечето от нас не го осъзнават. Колкото до расите... Не ми се иска да го казвам, но очевидно бялата раса е достигнала своя пик, задържа се в една "равнина" и после какво следва? Не ми се иска, но явно бялата раса просто почти е изчерпала своя потенциал. Кофти за нас, но в крайна сметка напълно естествено. Ако човечеството оцелее (дори и доста редуцирано), вероятно друга раса ще започне да се развива. И е твърде възможно това да е черната, въпреки, че за сега е най-примитивната на интелектуално ниво. Може много хора да ме заклеймят като расист, но е така. Но пък, както вече казах, не е изключено тя да получи своя тласък в бъдеще. И понеже споменаваш за смесването на расите, ще ти кажа какви са личните наблюдения на сестра ми, която е преподавател в МУ в София. Тя преподава на доста студенти извън Европа и според нея най-умните и студенти са от Индия и Пкаистан. Пак според нея най-невъзприемчиви са турците и кюрдите. Но това все пак са отделни извадки. Пак според нейни наблюдения, изпъкват с интелект студентите от смесени раси, например мулати. Аз обаче не съм сигурен дали тези извадки са показателни, защото ако вземем например Бразилия, където над 50% от населението е от някаква смесена раса, която не може да бъде определена точно, то пак белите хора са двигатели на прогреса. Ама пък знае ли човек... Може от предстоящото смесване да се "пръкне" нещо наистина по-качествено. Кой знае...
chafeto
на 15.07.2020 в 10:41:15 #1Към момента ООН прогнозира 8,5 милиарда души, 9,7 милиарда души и 10,9 милиарда души съответно през 2030, 2050 и 2100 г. ************************************************************** И всичко това в комбинация с това, че една част от света живее над ресурсните възможности на планетата. Тези прогнози до 2100 година... До тогава "я камилата, я камиларя". А и екологичното равновесие е саморегулиращ се механизъм, който в един момент ще се задейства активно