Премиерът на Турция Бинали Йълдъръм се закани да бъдат предприети "твърди контрамерки" срещу Холандия, съобщава ДПА.
Йълдъръм заплаши Хага, след като холандските власти не позволиха на турския министър на семейството и социалната политика Фатма Бетюл Саян Кая да влезе в турското консулство в Ротердам и по-късно я изведоха извън страната.
Нашите така наречени европейски приятели, които при всяка възможност говорят за демокрация, свобода на словото, човешките права, за пореден път се провалиха, отбеляза премиерът в съобщение.
Събития като тези помагат на Турция да установи кои са "истинските й приятели", добави той.
Ние решително се противопоставяме на действията на властите на Холандия. Ответните мерки на Анкара ще бъдат изключително жестоки. Натискът над Турция и министри с дипломатически имунитет е недопустим, подчерта той, цитиран от Анадолската агенция.
Премиерът поясни, че турските министри са в Европа с цел да разкажат на турците за конституционните поправки, които ще бъдат гласувани на референдум на 16 април в Турция.
По думите му събитията в Ротердам са "голям дипломатически скандал".
Членовете на турската диаспора не трябва да се подават на провокации. Най-добрият отговор срещу подобни фашистки методи е референдумът на 16 април, каза още Йълдъръм.
Той призова турците в Германия и Холандия да реагират въздържано.
Припомняме, дипломатическият скандал между Турция и Холандия се разрази вчера, след като Хага обяви, че няма да позволи на външния министър Мевлют Чавушоглу да участва на мероприятие в Ротердам във връзка с референдума в Турция. Още в петък местните власти в Ротердам забраниха да се проведе мероприятието. След решението на холандските власти турският президент Реджеп Ердоган нарече холандците "нацисти и фашисти". В Холандия крайнодесни политици се обявиха за експулсиране на турския посланик. Вчера вечерта холандските власти използваха сълзотворен газ срещу протестиращи турци до консулството на Турция в Ротердам, където бяха засилени мерките за сигурност. Кметът на града дори обяви извънредно положение.
Германия и Австрия също обтегнаха отношенията с Турция, тъй като не желаят турски политици да прехвърлят кампанията за референдума на територията им.
mclaranist
на 12.03.2017 в 13:01:17 #2Интересно ми е, колко от вас които с ,,интерес" пишат че чакали възкачване и слизане на диктатора Ердоган, осъзнавате КОЙ му е съсед??? Не, не са Холандия, нито Австрия или Германия. Да, това сме ние. Като гледам отношенията на ЕС и Полша, направо си мисля- дали НЯКОЙ въобще в момента гледа насам??? А по-опасното е, че освен Ердоган, заплаха има и от Запад- Албания. Никой не забелязва тяхната експанзия- не с танкове и самолети, а с демография. Ето- първо бяха в Косово, сега са в Македония, а после ? От трета страна Вбр напуска, огромно перо от ЕС си тръгва, а с това и субсидии и др. проекти. И КЪДЕ ОСТАВАМЕ ние, пак питам? Между чука и наковалнята.
kibrit
на 12.03.2017 в 10:01:18 #1Турските граждани в Европа вероятно са доста по-напред с употребата на интернет от сънародниците си в анадола. Защо му е на турското правителство да изпраща "разяснители" на политиката на Ердоган? Явно става дума показност, която да покаже на полуживата опозиция в страната, че и в чужбина поддържат кандидат султана.