Авария по време на полет на ракета "Союз" към Международната космическа станция. Проблемът е с ракетата носител, съобщават руски медии.
По предварителна информация аварията е свързана с първата степен на ракетата.
Източник заяви пред РИА Новости, че екипажът е трябвало да направи аварийно приземяване в Казахстан.
Източник: ЕПА
На борда на космическия кораб е екипаж МКС-57/58 с руския космонавт Алексей Овчинин и американския астронавт Ник Хейг.
Екипажът успешно се е приземил в Казахстан. Установена е връзка и всички са здрави. Спасителен екип е пристигнал на място. Хейг и Овчинин не се нуждаят от медицинска помощ.
#СоюзМС10: космонавт Роскосмоса Алексей Овчинин и астронавт @NASA Ник Хейг сейчас находятся в Жезказгане и проходят обследование перед вылетом.
— РОСКОСМОС (@roscosmos) October 11, 2018
Генеральный директор Роскосмоса Дмитрий Рогозин (@Rogozin) принял решение о транспортировке космонавтов на Байконур. pic.twitter.com/b1IzKZZI8O
Капсулата с екипажа е паднала на около 20 километра от град Жезказган, Централен Казахстан. Хейг и Овчинин са извадени от кораба, те са в добро здравословно състояние, потвърдиха от НАСА.
Източник: ЕПА
Овчинин и Хейг ще прекарат една нощ в болницата за допълнителни медицински изследвания.
Според източник екипажът е изпитал натоварване от 6 G. За сравнение при старта космонавтите изпитват натоварване между 1 и 7 G.
НАСА съобщава, че космически кораб "Союз МС-10" не е успял да достигне до орбита заради авария с носителя. По информация на американската агенция корабът с екипажа се връща по аварийна балистична траектория.
Ракетата носител "Союз-ФГ" с руски кораб "Союз МС-10" беше изстреляна към космическата станция по план в 11,40 часа московско време.
Източник: ЕПА
Предприето е разследване за установяване на причините за аварията. Руският лидер Владимир Путин е поискал цялата информация.
Ракетата беше изстреляна от космодрума "Байконур", Казахстан. Репортер на "Ройтерс", който е наблюдавал изстрелването от около 1 километър, заяви, че всичко е вървяло плавно в началната фаза и аварията с ракетата носител е възникнала на по-голяма височина.
Източник от ракетно-космическия сектор заяви пред Интерфакс, че причината за аварията може да е свързана с лош монтаж на централния блок на ускорителя.
Източник разкри пред РИА Новости, че по предварителна информация аварията е в резултат на удар на един от четирите блока на първата степен по корпуса на втората степен, което довело до аварийно изключване на двигателя на втората степен и отделяне на кораба с екипажа.
Аварията е станала на 165-тата секунда от полета.
Източник съобщи пред ТАСС, че екипажът на Международната космическа станция има достатъчно запаси и отменената мисия няма да засегне операциите.
Екипажът на станцията може да остане там до началото на януари.
Руският вицепремиер Юрий Борисов изрази надежда, че САЩ ще се отнесат с разбиране във връзка с инцидента. Той добави, цитиран от "Интерфакс", че полетите ще бъдат временно прекратени до приключване на разследването.
Последната подобна авария с екипаж е от 5 април 1975 г. по време на мисия със "Союз-18-1" до станция "Солют-4". Екипажът е бил от Василий Лазарев и Олег Макаров. Оцеляват, при падането изпитват пиково натоварване от 20 G.
Хейг и Овчинин трябваше да се присъединят към астронавта от НАСА Серина Чанселър, Александър Герст от Европейската космическа агенция и Сергей Прокопиев от Роскосмос на шестмесечна мисия на Международната космическа станция.
От посолството на САЩ в Русия обявиха, че дългогодишното сътрудничество между Русия и Съединените щати в Космоса е допринесло за благополучния изход.
Руската прокуратура започна разследване на случая.
SuperMario
на 12.10.2018 в 01:28:13 #9В последните години, всеки втори полет с руска ракета е проблемен и провален! Колко спътника на чужди държави бяха унищожени и колко много полети с товар за междунарадната космическа станция бяха унищожени в последните 3-4 години, чет нямат! И всички те с полети на руските бутафории "Протон"... Прехвалените руски ракетни двигатели - протон Всичката им работа е такава - полвинчата... Иначе, много се перчат по парадите и в медиите, но технологично са гола вода!
ce
на 11.10.2018 в 23:05:02 #8И от аполо
ce
на 11.10.2018 в 23:04:43 #7И от чалънджър
friend
на 11.10.2018 в 22:53:00 #6Наско Надеждност и фокус върху живота на хората вътре. -------------- Това го знаем още от случая с подводницата "Курск".
ISIS
на 11.10.2018 в 19:05:17 #5дуди, те и комунизма ЩЯХА да построят ама какво стана. Добре че са американците та да ги натиснат малко да мисля за аварийно спасяване на екипажа. Че като си спомним колко пушечно месо замина през миналият век - всеки космонавт - смъртник
dddddd
на 11.10.2018 в 17:33:24 #4До 2020 г. Русия ще колонизира Луната Публикувана: 2 Февруари, 2012 11:02 До 2020 г. Русия ще има своя колония от космонавти, учени и медици на Луната, съобщава „Ехото на Москва“. Програмата за подготовка на мисията започва още от тази година със задочен подбор на отряд от космонавти. Той ще се осъществява от руската федерална агенция Роскосмос и Центърът за подготовки на космонавти „Юри Гагарин“.
posredstven
на 11.10.2018 в 16:26:27 #3Дори и на водещата в ракетостроенето държава може да се случи това. Разликата с останалите е че винаги са държали на човешкия фактор , който за тях е ценност, а не пушчено месо. Тази грижа за човешката безопасност сега се отплаща
giggsn
на 11.10.2018 в 16:00:04 #2Спешно са одобрени промени в руската космическа програма. Най- важната е: "... да не се позволява на американски космонавти да внасят бормашини на борда..." Майтапа на страна, добре че са живи и здрави!
van damme
на 11.10.2018 в 12:44:01 #1Най вероятно американеца е искал да се върне по бързо и е направил две дупки на корпуса затова приземяването е станало по бързо от плануваното