Инвестиционният пратеник на президента Владимир Путин във вторник приветства космическото сътрудничество между САЩ и Русия, след като руска ракета "Союз", носеща американски астронавт и двама руски космонавти, излетя към Международната космическа станция, предава "Ройтерс".

"Союз МС-27" превозваше руснаците Сергей Рижиков и Алексей Зубрицки, както и Джонатан Ким от НАСА. Полетът до МКС следваше схема на двуорбитален подход; корабът се скачи с модула "Причал" на руския сегмент на станцията в 11:58 московско време.

Както Роскосмос съобщи по-рано, рекорден брой туристи пристигнаха в град Байконур за изстрелването - не по-малко от 2500 души. Изстрелването на ракетата беше насрочено да съвпадне с 80-ата годишнина от Победата.

Корабът трябва да се върне на Земята на 9 декември. По време на мисията са планирани 50 научни експеримента, включително два нови. Освен това Рижиков и Зубрицки ще извършат две космически разходки през октомври.

Кирил Дмитриев, който се опитва да насърчи рестартирането на връзките между САЩ и Русия и миналата седмица проведе разговори във Вашингтон, заяви, че изстрелването от космодрума Байконур в Казахстан е пореден пример за трайните отношения между двете страни, които датират от 1975 г.

Тогава първата международна космическа мисия с екипаж, осъществена съвместно от Съединените щати и Съветския съюз, доведе до скачването на Аполо и Союз в космоса.

Тази мисия, включваща първото международно ръкостискане в космоса, стана символ на разведряването по време на Студената война.

"Руското и американското сътрудничество в космическата индустрия продължава и днес", каза Дмитриев, публикувайки видео на изстрелването на "Союз" в официалния си канал в Telegram.

Въпреки строгите санкции, наложени от САЩ на Москва заради войната ѝ в Украйна, космосът остава една от сферите, в които сътрудничеството продължава.

Дмитриев, който говори и за възможността за съвместни руско-американски инвестиции в Арктика и в разработването на руски редкоземни елементи, заяви, че Москва може да осигури малка атомна електроцентрала за планирана от милиардера предприемач и изпълнителен директор на SpaceX Илон Мъск мисия до Марс.

Все пак, тъй като експлоатационният срок на МКС наближава края си, Русия планира да развие собствена космическа станция, като възнамерява да изстреля първите два модула през 2027 г. Освен това страната разширява сътрудничеството си с Китай в областта на космическите изследвания.

Германска космическа компания отложи изстрелване на ракета от Норвегия

Германска космическа компания отложи изстрелване на ракета от Норвегия

Първият тестов полет на Spectrum беше прекъснат поради неблагоприятни ветрове