Отношенията между Иран и Азербайджан все повече се влошават, след като Техеран обвини Баку, че съдейства на основните врагове на Ислямската република - САЩ и Израел. Правителството на кавказката страна отхвърли обвиненията, тъй като ги смята за неоснователни.

Отношенията между двете съседни страни се нажежиха след убийството на иранския ядрени физик Мостафа Ахмади-Рошан преди около месец. В същото време иранските власти обявиха, че Баку подкрепя терористичната групировка „Монафегин" (главната организация на въоръжената съпротива "Муджахидини на народа"), която е обвинявана в убийството на голям брой ирански представители на властта през последните 30 години.

Месец след атаката срещу физика иранското външно министерство призова посланика на Азербайджан да обясни случилото се и страната да прекрати антииранските действия, които са подпомагани от агенти на израелските разузнавателни служби „Мосад". Въпреки факта, че Баку описва обвиненията като клевета, Техеран вярва, че израелските агенти под прикритие влизат в Иран от границата с Азербайджан.

Директорът на Центъра за съвременни ирански изследвания Раджаб Сафаров е съгласен с иранския поглед на нещата.

Техеран разполага с достатъчно конкретни доказателства, че Израел е започнал мащабно наблюдение и провокативни дейности в Азербайджан. Израелските специални служби, включително и „Мосад", са ангажирани с тези дейности в Азербайджан и това едва ли е възможно без помощта на азербайджанските официални органи и структури, обясни Сафаров.

Конфликтът между Техеран и Бауки също е и на религиозна основа. Населението на двете страни е предимно от шиити. Преди време иранските аятоласи се надяваха да изнесат ислямската революция в съседната република. Въпреки това те не успяха да реализират тези планове, коментира експертът по ориенталистика Владимир Сажин.

"Тогава това не се случи, защото по време на съветския период хората в Република Азербайджан не бяха толкова религиозни. Следователно иранската пропаганда и всички дейности в Азербайджан не доведоха до очакваните резултати за Техеран. Оттогава започна влошаване на отношенията между Баку и Техеран ", допълвa той, цитиран от „Гласът на Русия".

В един период от отношенията между двете страни управляващата партия в Азербайджан предложи името на страната да бъде променено като Северен Азербайджан, намеквайки, че южната част на страната включва ирански територии.

Има между 18-30 милиона етнически азери на тази територия. Въпреки това, експертите отхвърлят тази версия с предположението, че Баку няма намерение да преначертае картата на региона.

Коментира се също така, че Баку няма намерение да разваля отношенията си със САЩ и Израел. Редица международни споразумения свързват трите страни и в допълнение Израел е основен доставчик на оръжие за Азербайджан.