Китайският министър на финансите Сяо Джи пропусна тристранна среща със своите японски и южнокорейски колеги в Йокохама, поради важни вътрешни въпроси, съобщава японският финансов министър Таро Асо, цитиран от Ройтерс.

На тристранната среща, финансовите лидери се съгласиха да се противопоставят на всички форми на протекционизъм. Ще поемат по-силна позиция от големите икономики в Г-20, срещу протекционистките политики застъпвани от президента на САЩ Доналд Тръмп.

Макар че конкретните причини за отсъствието на Сяо Джи не са ясни, това поставя под съмнение перспективата за регионално сътрудничество между североизточните азиатски сили. Събитието трябваше да изгради по-дълбоки икономически връзки.

Пред репортери след срещата, Асо не уточни причините, защо китайския министър не присъства. Единсвтеният коментар е, че Сяо Джи не е присъствал поради "важни политически проблеми" у дома.

Въпреки това, той каза, че Сяо Джи трябва да се присъедини към двустранния диалог между Япония и Китай, планиран за събота, в който двете страни се очаква да обсъдят икономическото си сътрудничество.

Тристранната среща се състоя в рамките на годишната среща на Азиатската банка за развитие в Йокохама, източна Япония, където се очакваше тема на дебат да бъде заплахата от нарастващото присъствие на Китай в инфраструктурното финансиране на икономическото влияние на Япония в региона.

Служител на международния отдел на китайското министерство на финансите заяви, че "не можем да коментираме", когато е запитан за отсъствието на Сяо Джи от срещата.

Китайската делегация е представена от заместник-министъра на финансите и висш чиновник от китайската централна банка на тристранната среща.

В опит да се намали уязвимостта на региона, Япония предложи да се сключат двустранни валутни споразумения на стойност 40 млрд. долара с държавите от Югоизточна Азия, които да й позволят да предоставя йени в условията на финансов стрес.

"Ние сме съгласни, че търговията е един от най-важните двигатели на икономическия растеж и развитие, които допринасят за подобряването на производителността и създаването на работни места", коментират финансовите лидери и управителите на централните банки на трите държави в комюнике, публикувано след срещата им.

"Ще се противопоставим на всички форми на протекционизъм", се казва в съобщението, като се запази линията, която беше премахната (под натиска на Вашингтон) от комюникето на Г-20 през март, когато финансовите лидери на групата се срещнаха в Германия.

Китай се е позиционирал като поддръжник на свободната търговия вследствие на призивите на Тръмп да постави интереса на Америка на първо място и да излезе от многостранните търговски споразумения.

Япония е взела по-умерена позиция към аргумента на Вашингтон, че търговията не трябва просто да бъде свободна, а справедлива.

Президентът на ADB Такехико Накао, се опита да разсее виждането, че Япония и Китай се конкурират за влияние заявявайки, че институцията му се стреми да си сътрудничи, а не да се конкурира в региона.

Разговорите дойдоха в резултат на ескалиращото напрежение в Северна Корея, което забави някои от оптимистичните политици, които държат над азиатските икономически перспективи.

Докато в комюникето на тристранната среща се казва, че азиатските икономики се очаква да поддържат "относително стабилен растеж", остава предупреждението, че остават рисковете за политиците, които трябва да използват всички необходими и възможни инструменти, за постигане на силен растеж.