Представители на финансовото ведомство на Сингапур и Тайланд не изключват възможността от повторение на финансовата криза, която парализира икономиката на страните от региона преди 10 години.

До такъв анализ са достигнали експертите на провеждащата се икономическа конференция в Сингапур, посветена на азиатската икономика.

По мнението на финансовия министър на Сингапур Тарман Шанмургаратнам в момента може да се регистрират процеси и явление в икономиката на страната, каквито са били наблюдавани и преди десет години.

Може да се каже, че притокът на чуждестранни капитали в Азия достигна до кризисно равнище, инвеститорите използват възможностите за получаване на висока доходност, което създава напрежение на борсите и пазара, обяснява министърът и посочва, че отново съществуват проблеми с ликвидността, които е нужно да се решат.

Подобна позиция изразява и министърът на финансите на Тайланд Сусангкарн. Именно с отказа на Тайланд да признава курса на националната валута бата към долара на 2 юли 1997 г. започна азиатската финансова криза, отбелязва РИА Новости.

Сусангкарн признава, че Тайланд не разполага с превантивни механизми за корекции и контрол на икономическата ситуация в Азия.

„Ние всички се надяваме, че пазарните механизми ще се регулират сами", казва Сусангкарн, но добавя, че така оставен, пазарът според него рано или късно отново ще доведе до икономически хаос.

Представителят на Тайланд е отбелязал, че огромният размер на спестяванията в Азия и излишъкът в търговския баланс в съчетание с дефицита на търговския баланс на САЩ довеждат до глобално изкривяване на световната икономика. За това очевидно няма решение.

Сега пред нас стоят отново въпросите, които бяха валидни и преди десет години, нужно е да се намери способ за ефективен контрол на притока на чуждестранни капитали", коментира Сусангкарн.

Участниците в обсъждането отбелязват факта обаче, че за последните десет години финансовите експерти не са успели да предскажат нито една по-голяма финансова и икономическа криза.

„Днес всички в Азия са настроени изцяло оптимистично, всичко това ми напомня за началото на 1997 г., когато отново всички бяха уверени в стабилната икономическа ситуация в Азия.
Но всички ние помним, как завърши това", казва финансовия министър на Сингапур Тарман Шанмургаратнам.
Той допълва, че един от нашите най-големи проблеми беше прекалената увереност в собствените сили.

Финансовият министър на Тайланд посочва още, че чуждестранният капитал в момента е под формата на дългосрочни инвестиции, а не както преди - краткосрочни, което от своя страна намалява рисковете.
„И все пак правителствата на азиатските страни трябва да бъдат готови с пакет от антикризисни мерки, ако започне втора финансова криза."

Финансовата криза в Азия започна през 1997 година и доведе до рязък спад на икономическия ръст в региона. След срива на азиатския пазар, кризата засегна и такива развиващи се пазари като този на Русия и Бразилия.

Обяснението на повечето експерти е, че кризата е във връзка с резкия спад на доверие във финансовата система на региона и изтеглянето на много чуждестранни капитали от страните в Азия.