Председателят на Европейския съвет Доналд Туск не е успял да убеди всички лидери на страните членки на Общността да подкрепят голяма част от реформите, искани от британския премиер Дейвид Камерън, за да убеди британците да гласуват на референдума за оставане на Великобритания в ЕС, пише „Гардиън”.
Редица документи, разпространени рано тази сутрин в Брюксел, часове преди двудневната среща на върха на ЕС, показват, че Туск не е получил подкрепата на всички държави за споразумение по казуса и залагането им в Лисабонския договор.
Разпространено копие на окончателния проектоплан с новите условия, при които Великобритания ще продължи членството си в ЕС показва, че Камерън се отправя към белгийската столица с много неизвестни по отношение на исканите от него реформи и с много признаци, че различията се увеличават.
Британското издание се е сдобило с документите, които са били изпратени в столиците на държавите членки на ЕС късно вчера. Изданието отбелязва, че всяко споменаване за ревизия на Лисабонския договор е поместено в квадратни скоби, които по принцип се използват в международните преговори, за да показват, че няма споразумение по дадения казус. Документите също показват, че различията в някои области се разширяват вместо да се разрешават.
Франция е скептична по отношение искането на Великобритания за специална протекция на Лондонското сити като се даде на държавите, които не са членки на еврозоната, по-голяма възможност за ограничаване на финансовите регулации.
Влиянието на източноевропейски страни, притеснени относно предложения за ограничаване на социалните помощи за деца и работници от държави членки във Великобритания, е подчертано в секция с промените в социалната дейност. Текстовете показват, че всички страни членки ще трябва да спазват новите правила, което не се одобрява от Вишеградската четворка – Полша, Чехия, Унгария и Словакия.
Отделно Туск не е успял да спечели консенсус сред евролидерите за промени в договорите на ЕС в две ключови области – ангажиментът на ЕС да създаде „по-тесен съюз за европейския народ” и да се гарантира защита за държавите, които не членуват в еврозоната.