Европейската комисия съобщи, че 11 страни членки имат икономически дисбаланси, които трябва да бъдат разрешени, информира "Ройтерс".
В Хърватия, Кипър и Италия са установени прекомерни икономически дисбаланси.
Предупрежденията на ЕС са част от редовния мониторингов процес на европейските икономики.
Комисията предупреждава, че докато европейската икономика отчита ръст, някои държави са изложени на риск, ако не проведат структурни реформи.
В България, Франция, Германия, Ирландия, Нидерландия, Португалия, Испания и Швеция са налице икономически дисбаланси. За България, Франция и Португалия ситуацията вече не е така напрегната в сравнение с прекомерните дисбаланси, отчетени миналата година.
В Словения вече не се наблюдават икономически дисбаланси.
За България и Португалия ЕК подчертава, че все още са необходими допълнителни усилия, за да се осигури устойчива корекция на дисбалансите.
В доклада за Европейския семестър за координация на икономическите, фискалните и социалните политики се отбелязва, че България вече няма прекомерни макроикономически дисбаланси, каквито се наблюдаваха в периода 2015-2017 г.
България постига известен напредък в изпълнението на специфичните препоръки, отправени през 2017 г.
Страната продължава да има дисбаланси, свързани най-вече с финансовия сектор и корпоративната задлъжнялост. Стабилността на финансовия сектор продължава да се подобрява въпреки оставащите слабости. Икономическият растеж остава силен, а пазарът на труда се възстановява.
Благоприятната икономическа ситуация в България би могла да спомогне за изпълнението на мерките по преодоляване на дисбалансите. Силният икономически растеж и солидната фискална позиция представляват възможност за структурни реформи, които да ускорят сближаването с останалата част от Европейския съюз и да намалят трайно високите нива на бедност и неравенство, пише още в анализа.
Комисията отбелязва, че са необходими по-нататъшни действия за справяне с някои уязвимости във финансовия сектор, за намаляване на размера на дълга на частния сектор, продължаване на реформата за усъвършенстване на рамката по несъстоятелността, както и за преодоляване на някои структурни предизвикателства на пазара на труда, в системата за социална защита и в тези на образованието и здравеопазването.
В отговор на идентифицираните от ЕК рискове България ще предприеме необходимите действия и мерки на политиката, които ще бъдат представени в актуализацията на Националната програма за реформи за 2018 г. и в Конвергентната програма (2018-2021 г.), съобщават от своя страна от финансовото ни министерство.