Европейската комисия предприе безпрецедентна процедура по разследване дали приетите от полското правителство нови закони нарушават демократичните правила на ЕС, съобщават световни агенции.

Брюксел потвърди, че предприема първа стъпка от процедура по отнемането на правото на глас на Варшава в Съвета на ЕС.

Вицепрезидентът на Европейската комисия Франс Тимерманс обяви, че започва „първоначално оценяване” според механизма за защита на върховенството на закона, който дава правомощия на Брюксел да „дисциплинира”страните членки, които са се отклонили от стандартите и ценностите на ЕС.

Механизмът позволява на Комисията да притисне страна членка да промени всяка мярка, която се разглежда като „систематична заплаха” за фундаменталните ценности на ЕС.

Механизмът за върховенството на закона в ЕС:

Въведен е през 2014 г., за да защитава фундаменталните ценности;

Активира се при „системен срив”, засягащ правилното функциониране на държавни институции и механизми;

Тристепенен процес: Комисията прави оценка и излиза с мнение, препоръчва предприемане на действия за определен срок и след това потенциално позоваване на Член 7 от Лисабонския договор;

Член 7 предвижда отнемането на право на глас на страна членка в Съвета на ЕС.

Европейската комисия реши днес да предприеме първата от трите стъпки по процедурата срещу Полша за отнемане на правото на глас на Варшава в Съвета на ЕС заради възможни нарушения на принципа на върховенството на закона, съобщи на пресконференция зам.-председателят на комисията Франс Тимерманс след специално заседание на ЕК по казуса, цитиран от кореспондент на БТА в Брюксел.

По думите му Комисията не се интересува от вътрешнополитическите въпроси в Полша, а е притеснена от предприетите наскоро законодателни промени, свързани с управлението на обществените медии и с Конституционния съд. Тимерманс заяви, че е готов по всяко време да пътува до Варшава за преговори с полските власти.

Промените в медийната област засягат независимостта на медиите; няма демокрация, когато не са защитени основните права и без свобода на медиите, коментира Тимерманс и допълни: "Току-що подписах писмо, с което призовавам полските власти да започнат диалог".

Предприети от полското правителство промени в Конституционния съд на страната и в областта на медиите доведоха до остри критики от страна на ЕС.

Междувременно полският премиер Беата Шидло призова опозиционните партии, предимно центристите, да се обединят с консервативното правителство, за да представляват обединен фронт срещу отправените от чужбина клевети, цитирана от „Франс прес”.

Полша е несправедливо обвинявана за неща, които не съществуват в нашата страна...за нарушаване на принципите на върховенството на закона. Това не е вярно. Демокрацията е жива и е добре в Полша”, изтъкна тя пред парламента на страната.

ЕС изправя Полша на „подсъдимата скамейка”

ЕС изправя Полша на „подсъдимата скамейка”

Отношенията между Брюксел и Варшава се влошиха

Днес трябва да оставим нашите спорове настрана, да обединим сили и да обсъдим какво да се направи за стабилизиране на ситуацията в чужбина”, обърна се премиерът към опозицията.

Отношенията между Брюксел и Варшава се влошиха, откакто партия „Право и справедливост”, водена от евроскептика Ярослав Качински, се върна на власт в Полша през октомври 2015 година след 8 години в опозиция.

Европейският парламент ще проведе дебат за състоянието на върховенството на закона в Полша в Страсбург на 19 януари. На сесията ще присъства и Беата Шидло.

Тя се закани днес, че не планира „смирено да слуша” критиките по адрес на Полша, докато е в Страсбург.

Опозицията остро разкритикува думите на Шидло.

Миналата седмица полският президент Анджей Дуда одобри спорни закони, които позволяват на управляващата партия да назначава ръководителите на обществените медии, а също така да избира съдии в Конституционния съд на Полша.

Mеханизмът за защита на върховенството на закона, приет през 2014 година, позволява да бъде отнето правото на глас на страна членка в Европейския съвет, където се оформя политиката на ЕС.

Малко след решението на Брюксел полското правителство омаловажи значението му, отговаряйки, че това е „стандартна процедура”.

Говорител на полския кабинет изтъкна, че Комисията е започнала само да обсъжда Полша заради „спекулации” в Западна Европа. Той добави, че решението няма да има негативно влияние върху отношенията между Полша и ЕС.

Външният министър на Полша Витолд Вашиковски заяви пред Ройтерс, че ЕК няма право да оценява предприетите от страната му промени.