Европейският съюз изправя Полша на „подсъдимата скамейка” заради предприетите промени в областта на медиите и конституцията, които могат да доведат до налагане на наказателни мерки на Варшава заради нарушаване на демократичните стандарти, съобщава „Франс прес”.

Европейската комисия ще председателства официален дебат по казуса, който обтегна отношенията с новото дясно правителство на Полша.

Варшава от своя страна отговори на критиките, обвинявайки Брюксел, че се опитва да притиска полското правителство. В същото време полско списание показа лидери на ЕС, включително германският канцлер Ангела Меркел в нацистки униформи.

Вчера полският министър на правосъдието Збигнев Зиобро заяви, че е „изумен” от изпратени от Брюксел писма, критикувайки ги като „опит за оказване на натиск върху демократично избраното” правителство и парламент на суверенна държава.

Отношенията между Брюксел и Варшава се влошиха, откакто партия „Право и справедливост”, водена от евроскептика Ярослав Качински, се върна на власт в Полша през октомври 2015 година след 8 години в опозиция.

Напрежението между Брюксел и Варшава достигна нови нива в края на декември, когато вицепрезидентът на Европейската комисия Франс Тимерманс изпрати две писма на Варшава. В тях той заявява, че иска обяснения относно предприети от правителството законодателни инициативи, водещи до по-голям контрол над държавните медии и Върховния съд на Полша от страна на кабинета.

Еврокомисарят Гюнтер Йотингер също заплаши Полша с действия заради медиен закон, докато председателят на Европейския парламент Мартин Шулц разкритикува полското правителство.

Европейската комисия обяви, че днес ще се проведе „ориентировъчен дебат”, активирайки механизма за защита на върховенството на закона, който дава правомощия на Брюксел да „дисциплинира”страните членки, които са се отклонили от стандартите и ценностите на ЕС.

ЕС в краен случай може да наложи така наречената „ядрена опция” или чл. 7 на Договора за ЕС – прекратяване на правата на страна член да гласува на Европейския съвет.

Представители на ЕС обаче подчертаха, че всяка процедура към механизма за защита на върховенството на закона може да не бъде стартирана на днешния дебат, а само след това, ако е необходимо.

Това е първата възможност за комисарите да дебатират на политическо ниво на базата на последната информация, представена от Тимерманс, изтъкна европейски представител.

Такъв дебат може да доведе ( или да не доведе) до решение, което да задейства за първи път работната рамка за върховенството на закона. Но това няма да стане в сряда, добави представителят.

Новото полско правителство споделя обща кауза с унгарския премиер Виктор Орбан, чието правителство предприе през последните години подобни промени в съдебната система и медиите, довели до критики от ЕС.

В четвъртък полският президент подписа закон, който дава на правителството пряк контрол върху обществените медии.