Председателят на Европейския съвет Доналд Туск изпрати до ръководителите на правителствата на страните членки на ЕС писмо с предложения, които трябва да оформят бъдещето на Великобритания в Общността.
Вчера след среща с британския премиер Дейвид Камерън Туск заяви, че днес ще бъдат публикувани предложенията за реформи.
Припомняме, министър-председателят на Великобритания обеща да реформира връзките между Лондон и Брюксел и да подложи промените на референдум за членството на Обединеното кралство в съюза до края на 2017 година. Той се надява да постигне споразумение за реформи на срещата на върха на ЕС през февруари и възможно най-скоро да организира националното допитване.
Предложените от Брюксел ключови мерки: спиране на социалните помощи за (нови) работници от страни членки на ЕС за период от 4 г., ако има сериозен натиск върху държава членка, детските надбавки ще бъдат индексирани с нивото в страната членка, където детето пребивава; страните членки ще могат да предприемат действия срещу чужденци, които представляват заплаха за сигурността, а също така при опит за злоупотреба със социалните системи на държавите; британските данъкоплатци няма да отпускат пари за подкрепа на еврозоната; конкретни стъпки за по-добри регулации и намаляване на административните тежести и системата „червен картон”, която ще позволява на националните парламенти (ще са необходими 55% от гласовете на всички страни членки в Европейския съвет) да налагат вето на законодателство на ЕС, а също така понятието „по-тесен съюз” няма да може да се използва за оправдаване на по-тясна политическа интеграция.
Камерън предложи прокарване на реформи в четири области: икономическото управление; конкурентоспособността; по отношение на суверенитета и за свободното движение и отпускане на социални помощи за мигранти от страни членки на ЕС.
В областта на икономическото управление са заложени принципи за подсигуряване взаимното уважение между страните членки, които участват в задълбочаването на интеграцията в икономическия и валутен съюз и тези, които не участват.
С това ние можем да открием пътя към по-тясна интеграция в еврозоната, докато защитаваме правата и компетенциите на държавите, които не участват във валутния съюз, отбелязва се в документа.
Най-важната част в тази област е свързана с установяване на механизъм, който ще предоставя необходимите уверения при опасения на страни членки на еврозоната и държавите, които не членуват във валутния съюз, но няма да включва право на вето или забавяне на неотложни решения. Точните условия за задвижването на този механизъм трябва да бъдат допълнително договорени.
Механизмът де факто ще помага на еврозоната да не взема решения, които могат да засегнат Лондонското сити.
В областта на конкурентоспособността институциите в ЕС се ангажират да увеличат усилията си за подобряване на ситуацията на вътрешния пазар и за намаляване на бюрокрацията.
Ние редовно ще оценяваме напредъка в опростяването на законодателството и намаляване на бюрократичната тежест върху бизнеса, пояснява се в разпратеното писмо.
Относно предложенията за суверенитета Лондон си осигурява ясна правна декларация, че Великобритания не е задължена да участва в тясна политическа интеграция. Но не е ясно как и кога ще бъде включено в договорите на ЕС. Камерън също печели нови правомощия за националните парламенти да блокират нови закони на ЕС, но прагът е доста висок преди тези правомощия да могат да бъдат използвани.
За миграцията, най-желаните промени от британското правителство, Лондон получава исканата „аварийна спирачка”, която дава право на страна членка, която може да убеди правителствата в ЕС, че социалната й система е пренатоварена, да отказва социални помощи на нови работници от други държави от Общността за период до 4 години. Но не е ясно как и колко дълго ще се прилага.
Запазване на единството на ЕС е най-голямото предизвикателство за нас и ключова задача в моя мандат. В този дух предлагам предложения за ново споразумение с Великобритания в рамките на ЕС, отбеляза в съобщение Туск, очаквайки страните членки да дадат отговор в следващите две седмици.
Убеден съм, че предложенията са добра база за компромис, поясни той, допълвайки, че има прогрес, но все още нищо не е съгласувано.
Нашите шерпи и постоянни представители ще се срещнат в петък тази седмица, за да обсъдят за първи път предложението, добави Туск.
Ако този проектодокумент, който според Великобритания трябва да бъде правно обвързан, бъде съгласуван, Камерън ще се опита да убеди британците преди референдума, че британските отношения с ЕС са променени наистина, отбелязва БиБиСи.
Самият Камерън каза, че "предложението показва напредък", но все още „много работа трябва да бъде свършена”.