Председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви, че се надява Великобритания и другите държави от ЕС да сключат споразумение за оставане на Обединеното кралство в Общността на срещата на върха в Брюксел в края на седмицата, цитиран от Ройтерс.

Запитан след среща с френския президент Франсоа Оланд в Париж дали смята, че е възможно споразумение на срещата в белгийската столица, той отговори лаконично: „Надявам се”.

Британският премиер Дейвид Камерън се надява да се прибере в Лондон след разговорите в четвъртък и петък с пакет реформи, които той ще представи пред британския народ преди запланувания референдум за бъдещето членство на страната в съюза.

Лондон и Брюксел договориха голяма част от пакет с реформи, но все още има неуредени политически въпроси, най-вече свързани с миграцията.

По-късно днес Камерън ще се срещне с Оланд в Париж, за да обсъдят предоговарянето на отношения с ЕС, съобщиха от „Даунинг стрийт”, цитирани от „Франс прес”.

Разговорите между двамата ще започнат около 20 часа българско време.

Говорител на британското правителство обяви, че е постигнат напредък в преговорите, но все още има някои висящи детайли.

Нищо не е прието, докато всичко не бъде съгласувано, добави говорителят.

Предложените от Брюксел ключови мерки: спиране на социалните помощи за (нови) работници от страни членки на ЕС за период от 4 г., ако има сериозен натиск върху държава членка, детските надбавки ще бъдат индексирани с нивото в страната членка, където детето пребивава; страните членки ще могат да предприемат действия срещу чужденци, които представляват заплаха за сигурността, а също така при опит за злоупотреба със социалните системи на държавите; британските данъкоплатци няма да отпускат пари за подкрепа на еврозоната; конкретни стъпки за по-добри регулации и намаляване на административните тежести и системата „червен картон”, която ще позволява на националните парламенти (ще са необходими 55% от гласовете на всички страни членки в Европейския съвет) да налагат вето на законодателство на ЕС, а също така понятието „по-тесен съюз” няма да може да се използва за оправдаване на по-тясна политическа интеграция.