Британското правителство се надява всички мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, да бъдат отменени скоро, ако двете страни постигнат икономическо споразумение, ръководено от технологиите. Това заяви британският министър по въпросите на бизнеса Джонатан Рейнолдс, цитиран от "Ройтерс".
Великобритания очаква да бъде засегната от плана на Тръмп да наложи мита върху стоки от страни от целия свят тази седмица. Правителството обаче посочи, че ще продължи да преговаря за ново икономическо партньорство, за да се опита да си осигури освобождаване след въвеждането на налозите.
Рейнолдс заяви, че Великобритания възприема "подход на спокойствие". На въпрос дали се надява сделката да доведе до отпадане на митата след седмици или месеци, той отвърна: "Да, това е целта ми".
Министърът уточни, че не може да даде график за подобна промяна, но предупреди, че колкото по-дълго време отнеме сделката, толкова по-вероятно ще е Великобритания да трябва да наложи ответни мита.
"Колкото по-дълго нямаме потенциално решение за това, толкова повече ще трябва да обмислим собствената си позиция", обясни той.
"Мисля, че трябва да разполагаме с всички опции. Мисля, че това е разумно", добави той, попитан за перспективата за ответни мита.
Въпреки че хранителните стандарти остават червена линия в преговорите, които се очаква да продължат след сряда, предоставянето на по-голям достъп на американските производители до пазара на Обединеното кралство би поставило британските фермери - вече вбесени от данъчните промени - под допълнителен натиск.
В интервю за Times Radio Рейнолдс заяви, че хранителните стандарти са "червена линия" за Обединеното кралство, което предполага, че Великобритания няма да приеме третирано с хормони говеждо и измито с хлор пилешко, основна пречка в предишните преговори.
По време на интервюто Рейнолдс призна, че митата ще ударят Обединеното кралство, преди то да успее да постигне сделка със САЩ.
Но той настоя, че 2 април "не е краен срок", добавяйки: "Ако те предприемат действия утре, това не е причина да се оттеглят от потенциала за постигане на споразумение".