Мнозинството от онези, които имат привилегията да заемат най-високата цивилна длъжност в НАТО, са се радвали на доста лесна работа през годините. Престоят им като генерален секретар на НАТО най-вече съвпадна с поддържането на стратегическа стабилност и добре тренирана военна позиция през Студената война. По-късно те бяха помолени да подадат ръка на приятелство към младите демокрации, възникнали след разпадането на Съветския съюз, пише Center for European Policy Analysis - CEPA.

Въпреки това, тъй като 2020-те вероятно ще представляват един от най-предизвикателните периоди в 74-годишната история на НАТО, наследникът на действащия генерален секретар Йенс Столтенберг е изправен пред сериозна задача да ръководи съюз от 31 държави и колективната отбрана на 1 милиард души. Лидерът на алианса има малка изпълнителна власт, но като лице и глас на НАТО той или тя се радва на критична обществена роля. Особено сега, когато Русия води война в Европа и демокрациите са постоянно атакувани от спонсорирани от държава кампании за дезинформация, целящи да подкопаят общественото съзнание.

Столтенберг, норвежец, свърши възхитителна работа за поддържане на алианса заедно през кризата, но се бори да достигне до по-широка публика, особено младите хора. (Младежката среща на върха на НАТО, която започва на 5 юни, е един от опитите за справяне с този проблем.) Въпреки това той показа успешен управленски подход, подходящ за справяне с някои от предизвикателствата на предишното десетилетие, включително незаконното анексиране на Крим от Русия и нахлуването в Украйна, объркано изтегляне от Афганистан и присъединяването на няколко нови съюзници.

Но предизвикателствата на следващото десетилетие ще бъдат още по-големи и НАТО трябва да бъде смел, когато решава кой да наследи Столтенберг по-късно тази година. Необходим е висококвалифициран комуникатор, който да обедини политически, дипломатически и военни фракции около споделена визия. Той или тя трябва също така да е в състояние да осъществи набор от институционални реформи, необходими, за да стои твърдо и обединено срещу руската военна агресия и хибридни рискове, като същевременно се адаптира към нова стратегическа заплаха в Индо-Тихоокеанския регион и поставя разрушителните технологии в основата на Оперативната способност на НАТО.

И без това трудната задача да ръководиш огромен съюз с различни интереси и приоритети за сигурност е допълнително усложнена от необходимостта от пълно единодушие при вземане на решения сред неговите членове. Разбира се, на практика Съединените щати остават най-важният член на НАТО и постоянен притежател на най-значимата в оперативна гледна точка роля на Върховен съюзнически главнокомандващ в Европа (SACEUR). За разлика от това, до голяма степен дипломатическата роля на Генерален секретар обикновено е запазена за Европа с незавидната задача да навигира в сложна мрежа от двустранни дразнители и политически спорове, за да постигнете все по-предизвикателен консенсус (помислете за Унгария и Турция, наред с други.)

В момента има шепа надеждни кандидати за ролята, включително датският премиер Мете Фредериксен, която се очерта като ранен фаворит и се очаква да лобира пред президента Байдън, когато пътува до Вашингтон на 5 юни. Като лидер на държава, която е в средната позиция на НАТО и първата потенциална жена генерален секретар в неговата история, Фредериксен е популярен избор сред мнозина. Нейната кандидатура обаче би означавала и трети пореден генерален секретар от скандинавска страна, нито една от които в момента не отговаря на целта на НАТО от 2% разходи или се смята за основен играч в алианса. (Може би не е случайно, че на 29 май нейното правителство обяви допълнителни $2,59 милиарда за Украйна тази и следващата година.)

 Фон дер Лайен не се интересува от шефския пост в НАТО

Фон дер Лайен не се интересува от шефския пост в НАТО

Тя подчерта, че НАТО е важна организация, но нейното място е в Европа.

Докато други кандидати могат да се похвалят със сходни лидерски качества като Фредериксен, изглежда има само един, който може да съчетае политически нюх и харизма със скорошен опит в отбраната на високо ниво и популярност, която се простира в целия алианс. Като дългогодишен министър на отбраната на водеща страна от НАТО, която е приложила голяма програма за модернизация на отбраната и се е ангажирала да надхвърли целта от 2%, Бен Уолъс от Обединеното кралство изглежда добре квалифициран да извърши тези ключови реформи и да се справи с бъдещите предизвикателства.

Докато Русия събираше силите си в първите дни преди нахлуването в Украйна, британският министър на отбраната изпревари почти всички водещи политически фигури в призоваването на Кремъл и сплотяването на НАТО. Той е популярен и уважаван от двете страни на Атлантическия океан, както и в Украйна и Балтийските страни, защото е един от първите министри на отбраната, които са предоставили смъртоносна помощ на Украйна и е предоставил повече военна помощ от която и да е друга страна след Съединените щати.

Уолъс също така има силен опит в подкрепата на НАТО, включително принос в мащаб за мисии на НАТО, засиленото предно присъствие на алианса на източния му фланг и разширяване, водени от Обединеното кралство Съвместни експедиционни сили от 10 държави (JEF), интегрирал е нови стратегии и командни структури в рамките на Министерството на отбраната на Обединеното кралство, за да отговори на бъдещи заплахи, вариращи от изменението на климата до космоса, а опитът му като офицер от британската армия също предизвиква уважението както на военни, така и на политически колеги. Наистина, той е единственият министър от кабинета, който запазва една и съща работа при трима последователни министър-председатели на Обединеното кралство, отчасти благодарение на популярността си сред колеги и международни партньори.

Който и да наследи Столтенберг като следващ генерален секретар на НАТО, трябва да бъде еднакво умел в общуването с външния свят. И все пак най-вече той или тя трябва да се чувстват комфортно да ръководят трансформираща програма и да се правя с многобройните интереси и структурите на "смърт чрез комитет", които задържаха алианса твърде дълго.

Това е огромна работа и НАТО трябва да се справи с нея.

Сунак подкредпя Бен Уолъс за шеф на НАТО

Сунак подкредпя Бен Уолъс за шеф на НАТО

Похвали своя министър на отбраната Бен Уолъс като "фантастичен"