От 26 ноември чешкото правителство ще въведе извънредно положение в републиката за 30 дни заради коронавируса, съобщават радио Прага и ТАСС.
Очаква се пресконференция, на която премиерът Андрей Бабиш да коментира новите мерки за санитарна и епидемична безопасност, предприети от властите.
По-рано бе съобщено, че се обсъжда задължителна ваксинация за хората над 60 години.
Тази възрастова група е изложена на най-голям риск да се разболее, консултативен съвет по здравеопазването вече е препоръчал да се вземе такова решение.
Напускащото правителство се опитва да ограничи растящите числа и да предпази здравната система от колапс под. В допълнение към проблема с политическата смяна в разгара на петата вълна на пандемията, задачата за поддържане на епидемията под контрол се усложнява допълнително от голям брой нежелаещи и антиваксъри.
С малко над 60% ваксинирани, и предположението, че голяма част от населението най-вероятно е преминало инфекция, без да е наясно с това, правителството се надяваше да преодолее петата вълна на пандемията без необходимост от блокиране или прекомерно строги мерки срещу Covid. Въпреки това през последните няколко седмици броят на Covid нарасна и някои болници в Моравия достигнаха лимита си за капацитет.
Тъй като линейките започнаха да пренасят пациенти от Моравия до Прага в четвъртък, Бабиш свика спешно заседание на кабинета ден по-рано от планираното за предприемане на кризисни действия.
Това, което допълнително усложнява нещата, е, че някои хора не само отказват да се ваксинират, но често не спазват вече въведените мерки. Както и в други европейски столици, обществените протести срещу въведените ограничения се засилват.
Най-новата наложена мярка, която ефективно забрани на невскинираните срещу Covid или които не са преболедували обществен живот, предизвика вълна от недоволство и доведе до това, че някои от тези групи активно се опитват да се заразят с болестта, за да получат Covid паспорт без ваксинация.
"Трябва бързо да получа Covid... Готови сте да платите" или "Позитивни ли сте на Covid? Може ли да организираме Covid парти?", това са част от съобщенията, които се появяват в социалните мрежи тези дни.
Други твърдят, че се опитват да помогнат, като допринасят за колективен имунитет - "не нося маска в обществения транспорт, не използвам дезинфектанти, ходя навсякъде и говоря с всички, включително с позитивни на Covid хора", пишат някои потребители във Facebook. Тъй като хората на около тридесет години сега са в интензивно лечение, лекарите казват, че това поведение е равносилно на игра на руска рулетка.
Според водещия бизнес всекидневник в страната Hospodářské noviny има над 1000 ресторанта и услуги - като фризьорски салони и фитнес центрове - които отказват да се придържат към ограниченията, рекламирайки се като "свободни зони". Списъците с тези места се споделят от потребителите в социалните мрежи и според Hospodářské noviny техният брой нараства с около петдесет на ден.
Министърът на търговията и индустрията Карел Хавличек предупреди, че предприемачите, които не спазват действащите мерки, няма да получат финансова компенсация за понесените загуби. Предупреждението обаче има малък ефект.
GolaVoda
на 25.11.2021 в 20:20:17 #3ето и от друга научна публикация https://www.nature.com/articles/s41423-021-00773-x Върху дискусията за опасността от безплодие вследствие на ваксинирпане срещу ковид 19 "Шиповият протеин на SARS-CoV-2, който е основната цел на всички схеми за ваксинация, споделя хомология със Syncytin-1. Синцитин-1 позволява сливането на трофобласти със синцитиотрофобласти, клетки, които са от съществено значение за образуването на плацентата, ранна стъпка в установяването на бременност [2, 3]. Тази загриженост беше широко опровергана от големи медии като New York Times [4] и в научната литература [5]. Най-често използваният аргумент от критиците е, че появата на кръстосано реактивни антитела е малко вероятно поради ограничената хомология между шиповия протеин на SARS-CoV-2 и Syncytin-1. Този аргумент обаче не е убедителен, тъй като епитопът, разпознат от антитяло, може да бъде толкова малък, колкото четири аминокиселини [6]. За да предоставим научна основа за рационална дискусия по този въпрос, ние изследвахме кръстосаната реактивност на антитела срещу шипове протеин със Syncytin-1……….. А накрая „Тези резултати ни карат да заключим, че няма - или поне няма голяма - опасност от женско безплодие поради индуцирането на кръстосано реагиращи антитела на Syncytin-1.“ Въпрос колко е голяма опасност от безплодност?? 10% 3% 0.1% безплодност колко???
GolaVoda
на 25.11.2021 в 19:35:09 #2Имам въпрос към Българския Лекарски съюз, начело с ръководството на съюза. д-р Иван Маджаров да отговори на въпроса: 1 Има или няма във ваксините протеин наречен синцитин-1, 2. Протеин наречен синцитин-1 и участва ли той във формирането на плацентата? Ако го няма във ваксината, то такъв протеин произвежда ли се по ДНК команда от клетките? изобщо къде и как участва при ваксините за ковид този протеин.. да ни просветли г-т Маджаров..
GolaVoda
на 25.11.2021 в 19:19:51 #1Съмнения за безплодие в следсвие на ваксините срещу ковид... "В публикацията се твърди, че ваксината съдържа шипов протеин, наречен синцитин-1, "жизнено важен за образуването на човешка плацента при жените", който може да бъде насочен от имунната система на тялото". „Ако ваксината действа така, че формираме имунен отговор СРЕЩУ шиповия протеин, ние обучаваме женското тяло да атакува синцитин-1, което може да доведе до безплодие при жени с неуточнена продължителност“, се казва в публикацията. ето линка https://www.politifact.com/factchecks/2020/dec/10/blog-posting/no-pfizers-head-research-didnt-say-covid-19-vaccin/