Черно море не трябва да се превръща в „натовско езеро”. Русия няма да допусне това, предупреди руският посланик в алианса Александър Грушко в интервю за „Российской газете”, цитиран от местни медии.

Така Грушко отговори на призив на турския президент Реджеп Ердоган НАТО да „действа” в Черно море.

По думите на руския дипломат НАТО се опитва да прехвърли „конфронтационната схема” в акваторията на Черно море.

Наскоро президентът на Турция Реджеп Ердоган заяви, че не трябва да се допуска Черно море да се превръща в „руско езеро”. Но в НАТО прекрасно знаят, че Черно море никога няма да се превърне в „натовско езеро”, ние ще приемем всички необходими мерки, за да неутрализираме всички заплахи и натиск срещу Русия по южното направление, поясни той.

В същото време Грушко каза, че НАТО използва украинската криза, за да възроди образа на Русия като "големия враг", без който алиансът не може да съществува.

Според него има "остър завой в политиката и военното строителство на НАТО". Дипломатът вярва, че пактът "се чувства абсолютно некомфортно при липса на голям противник".

Образът на големия противник се използва с цел "връщане на НАТО в центъра на световната политика", като "доказателство, че няма други начини за гарантиране на сигурност освен "натоцентризма", базиран върху стратегическо обвързване на Европа със САЩ", убеден той.

Според него отхвърлянето на Основополагащия акт между Русия и НАТО може да означава директна покана за нова фаза на въоръжена надпревара.

Той смята, че това ще доведе до голямо дестабилизиране на ситуацията в Европа и че не е в интерес на Стария континент.