Президентът на Русия Владимир Путин е поискал от германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд да използват влиянието си, за да помогнат за предотвратяване ескалирането на конфликта в Източна Украйна.

Това съобщи Кремъл в съобщение след телефонен разговор между тримата лидери, цитирано от Ройтерс.

По време на разговора Путин е изразил безпокойството си пред двамата лидери относно състоянието на крехкото примирие между украинската армия и проруските сепаратисти, които се бият в източната част на страна от 2014 година, допълват от Кремъл.

Подчертана е важността да не се позволява допълнително ескалиране на ситуацията”, изтъкват от руското президентство.

„Владимир Путин изрази притесненията си във връзка със засиления обстрел от украински войници към населени райони в Донбас”, поясняват още от Кремъл.

От своя страна Меркел е заявила, че иска да види по-голям напредък по изпълнението на минските споразумения преди да се обсъди дали санкциите на ЕС срещу Русия за ролята й в Украйна трябва да бъдат отменени.

Тримата лидери също са обсъдили решенията от срещата на върха на НАТО. Отбелязва се, че Путин, Оланд и Меркел са постигнали консенсус относно нуждата от конструктивен диалог и приемане на конкретни мерки за насърчаване на доверието между Русия и НАТО.

Според Елисейския дворец разговорът е продължил 45 минути, като е бил съсредоточен върху дефинирането на „условията за сигурност” в Украйна, позволяващи напредък по мирния процес, уточни дипломатически източник, цитиран от „Франс прес”.

Ново предложение за определянето на тези условия е било предадено на Путин.

Тримата лидери също така са потвърдили валидността на "нормандския формат" (Русия, Украйна, Германия, Франция) за продължаване на дискусиите за Украйна, оставяйки настрана напрежението, породено от решенията на срещата на върха на НАТО миналата седмица.

"Владимир Путин намекна: "Чух добре какво казахте в рамките на НАТО" и Франсоа Оланд и Ангела Меркел го разбраха. Това обаче не ни пречи да работим в нормандски формат - и тримата припомниха важността и валидността на този формат по тази тема", заяви източникът.

Лидерите проведоха телефонен разговор преди по-малко от седмица – 8 юли.