Демократите в САЩ подкрепиха преговорите за ядрено разоръжаване, но не спестиха критиките си по адрес на президента Доналд Тръмп, информира БиБиСи.

Лидерът на демократите Нанси Пелоси написа в съобщение, че "ние уважаваме всички сериозни и реални дипломатически усилия за постигане" на режим за неразпространение на ядрени оръжия.

Тръмп и Ким с историческо ръкостискане
Обновена

Тръмп и Ким с историческо ръкостискане

Започна срещата в Сингапур

Но тя разкритикува Тръмп, отбелязвайки, че "очевидно президентът направи отстъпки на Ким Чен-ун в замяна на мъгляви обещания, които не водят до ясен и всеобхватен път" към тази цел.

"В бързината си да постигне споразумение президентът Тръмп издигна КНДР до нивото на САЩ, докато в същото време запазва статуквото на режима", допълва Пелоси.

Политикът подчертава, че пренебрегнатата от президента експертиза на Държавния департамент и презрението му към съюзниците на САЩ, демонстрирано на срещата на Г-7, пречат за постигане на траен и стабилен мир.

КНДР изоставя атомните бомби и ракетите, ние прекратяваме военните учения, обяви Тръмп
Обновена

КНДР изоставя атомните бомби и ракетите, ние прекратяваме военните учения, обяви Тръмп

Санкциите остават на този етап

Крис Мърфи от Демократическата партия предупреди в "Туитър, че разговорите правят легитимни на световната арена лагерите, публичните екзекуции и планирания глад в КНДР.

"САЩ дадоха една от най-големите разменни монети на преговорите - военните учения", продължи той.

Демократът подчерта, че в миналото КНДР е пренебрегвала обещанията си да изостави ядрените оръжия.

"За по-малко от седмица президентът Тръмп преобърна с главата надолу нашите отношения със западния свят и разви, както изглежда, истинско приятелство с един от най-жестоките деспоти на планетата. "Америка първа" подкопава ценностите и интересите ни", написа в "Туитър" Брайън Шатц.

Републиканецът Марко Рубио е скептичен по отношение на Ким Чен-ун. Рубио, който беше против нормализирането на отношенията с Куба при Барак Обама, обвини тези, които критикуваха срещата на върха в Сингапур в "двойни стандарти", тъй като те подкрепиха политиката на Обама към Куба.

"Те атакуват Тръмп, че ни води към война, сега те атакуват, че твърде бързо се движи към мир", добави той.

"Аз също съм обезпокоен от всичко това, което ще излезе със Северна Корея", каза още той.

Лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл смята, че срещата в Сингапур е голяма крачка, но "очите ни ще останат широко отворени".

Лидерът на малцинството в Сената Чък Шумър изрази в съобщение, че е "много разтревожен", тъй като са необходими действия, а не просто снимки. Той подчерта, че няма подробности в сключеното споразумение.

"За съжаление в документа липсват подробности. Тревожно е, много е тревожно, че това съвместно съобщение е толкова неясно", изтъкна той.

Според него Тръмп погрешно е поставил на едно ниво "легитимните" съвместни военни учения между САЩ и Южна Корея от една страна и от друга - "незаконните" ядрени изпитания в КНДР.