Днес се отбелязва денят в памет на жертвите на Холокоста. Решението на днешна дата да отдаваме почит към милионите невинни избити евреи по времето на Втората световна война е взето от общото събрание на ООН.

Няма значение от коя страна на телената мрежа се намираш. Отговорността към свободата е една и съща.

Хана Арент

То е свързано с освобождаването от червената армия на оцелелите от един от най-зловещите концентрационни лагери „Аушвиц".

През седмицата от 22 до 28 януари църквите в Европа под егидата на Европейската коалиция за Израел организират събития, възпоменаващи Холокоста и подкрепящи борбата срещу антисемитизма.

През периода от 30 Януари 1933 (когато Хитлер става канцлер на Германия) до 8 май 1945 (края на войната) около 9 млн. евреи, живеещи в 21 европейски страни са подложени на систематична анихилация.

Двама от всеки 3-ма евреи живеещи в Европа са били убити от нацистите. Общият брой на жертвите е 6 млн., в това число 1.5 млн. еврейски деца.

250 хиляди са оцелелите от ужасите на Холокоста, които в момента живеят в Израел.

В словото си председателят на австрийския парламент Барбара Прамер каза, че денят в памет на жертвите на Холокоста е знак не само на уважение към загиналите. Той също така ни напомня решително да се противопоставим срещу дискриминацията на всеки човек днес, подчерта Прамер.