Пандемията от коронавирус може да бъде овладяна в следващите 4,6 или 8 седмици, ако всички си сложат маски веднага. Това заяви Робърт Редфийлд - директор на Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ, цитиран от RT.

Не сме беззащитни срещу COVID-19, подчерта експертът. Маските са едно от най-силните оръжия, с които разполагаме, за да спрем разпространението на вируса, особено когато те се използват повсеместно от членовете на обществото, посочи той.

По думи на Редфийлд носенето на маска "не е политически въпрос", а "въпрос на обществено здраве". Това е лична отговорност на всеки един от нас, подчерта той.

СЗО рязко зави и препоръчва носене на маски

СЗО рязко зави и препоръчва носене на маски

Организацията разполагала с нови научни открития

Експертът посочи, че скорошно проучване е показало, че маските помагат да се намали разпространението на вируса. Според изследователите пренасянето на COVID-19 е намаляло сред 75 000 здравни работници от Масачузетс, след като в края на март е било въведено задължителното носене на маски.

Специалистите все пак поясняват, че не е необходимо маска да се носи непрекъснато. Това е нужно само когато сме на публично място, "особено когато не е възможно да се спазва социална дистанция". В този случай маската "може да помогне да се намали разпространението на вируса, най-вече от хора, които не прояват симптоми".

СЗО: Носенето на маски скоро ще се превърне в нещо нормално

СЗО: Носенето на маски скоро ще се превърне в нещо нормално

Ние всички ще трябва да се научим да живеем в новата реалност,