Тежки разговори за бъдещето на Великобритания в ЕС на двудневната среща на върха на Общността в Брюксел, съобщават британски медии.
Преговорите за бъдещето на Лондон в ЕС продължиха цяла нощ, като британският премиер Дейвид Камерън се оттегли след двустранни разговори до 6:30 часа тази сутрин. Но той не каза дали е постигнат напредък след преговорите. Източник от „Даунинг стрийт” обяви пред Press Association, че нощта е била тежка.
С посредничеството на председателя на Европейския съвет Доналд Туск и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер британският лидер проведе двустранни срещи с редица евролидери, включително с президента на Франция Франсоа Оланд, чешкия премиер Бохуслав Соботка и белгийския премиер Шарл Мишел.
Туск заяви пред журналисти: „Имаме някакъв напредък, но все още има много за разрешаване”.
Лидерите на ЕС са предупредили Лондон, че ако Камерън не успее да постигне споразумение с 27-те страни членки, няма да му се даде втори шанс.
Късно вчера белгийците излязоха с предложение, подкрепяно от французите, според което да се наложи условие Великобритания да не може втори път да предоговаря условията за членството си в ЕС, ако на референдум в страната бъде гласувано да се напусне съюзът.
Очаква се към 10:30 часа тази сутрин да бъдат възобновени двустранните преговори. Към 14:30 се очаква да се проведе "английска закуска".
„Гардиън” представя най-спорните точки в четири области:
За какъв период от време Великобритания ще може да налага „аварийна спирачка” за ограничаване на социалните помощи за работещите мигранти от страни членки на ЕС в Обединеното кралство? Има опасения, че и други страни могат да приемат подобна схема;
Има разногласия, особено недоволна е Полша, относно усилия на Лондон да ограничи детските надбавки за работници от ЕС във Великобритания, чиито деца живеят в родните им държави. Също евролидерите не могат да се разберат дали всяко блокиране на такива помощи трябва да бъде приложено с ретроспективно законодателство, засягащо мигранти, които вече са във Великобритания;
Великобритания иска промени в договорите на ЕС, за да се потвърди нежеланието на Лондон да участва в по-тесен съюз. Някои страни смятат, че опцията за избор трябва да бъде задоволителна за всички;
Обединеното кралство иска промени в основополагащите договори за протекция на държавите, които не членуват в еврозоната на единния пазар. Франция е против, тъй като мярката ограничава действията на валутния съюз, а Лондонското сити получава „специална защита”.
Източник от ЕС каза, цитиран от БиБиСи, че в пет ключови области все още не е постигнато споразумение: Как ще бъдат въведени промени в обвързващите договори на ЕС; Колко страни членки могат да използват „аварийна спирачка” по отношение отпускане на социални помощи за мигрантите; Колко надалеч може да стигне страна членка в налагането на ограничения в социалната система за мигранти; Дали спиране на детските надбавки може да става със задна дата и Промени в договорите във връзка с принципа за „по-тесен” съюз.