Евролидерите планират да обсъдят оръжейния износ за Турция със съюзниците от НАТО и Вашингтон. Това съобщи германският канцлер Ангела Меркел, след като Гърция настоява за налагане на оръжейно ембарго на Анкара, предаде "Ройтерс".
Меркел говори след срещата на върха на ЕС, на която евролидерите договориха подготвяне на ограничени санкции на турски представители заради сондажите в Източното Средиземноморие. Но по-твърди мерки са отложени за март.
"Ние разговаряхме как въпросите за износа на оръжие трябва да бъдат обсъдени в рамките на НАТО. Казахме, че искаме да се координираме с новата администрация на САЩ за Турция", отбеляза Меркел на пресконференция.
ЕС и НАТО планират среща на върха с новоизбрания президент Джо Байдън, след като поеме властта през януари.
Коментарите на Меркел подчертават по-твърдата позиция на Общността към Турция сред страните членки.
ЕС е изнесъл оръжия и боеприпаси за Турция само за 45 милиона евро през 2018 г., включително и ракети, според данните на Евростат, но продажбата на самолети е за няколко милиарда евро.
САЩ, Италия и Испания са топ износителите на оръжие за Турция от 2015 до 2019 г.
През октомври 2019 г. ЕС се съгласи да ограничи оръжейните продажби за Турция, но не наложи пълна забрана. ЕС е наложил оръжейно ембарго на Русия, Беларус, Сирия и Венецуела.
Финландия, Франция, Германия, Италия, Нидерландия, Испания и Швеция обявиха миналата година, че спират или ограничават издаването на разрешения за износ на оръжие за Турция.
По-рано днес Турция отхвърли като "пристрастни" и "незаконни" действията на ЕС.
Европейският съюз реши да разшири санкциите срещу Турция заради сондажите ѝ за газ в гръцки и кипърски води в Средиземно море. Лидерите на ЕС дадоха зелена светлина в Брюксел за работата по разширяване на "черния списък" с турски граждани, който сега се състои от двама служители на Turkish Petroleum Corp.
Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви, че новите санкции на ЕС срещу Турция са показали непоколебимостта на Общността.